Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Zorunlu Bes Otomatik Sigorta İptal Etme Nasıl Yapılır? SMS İle Çıkış 5755

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyenler için detayları paylaşacağız. SMS ile Zorunlu Besten nasıl çıkılır işte cevabı.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyenler için detayları paylaşacağız. SMS ile Zorunlu Besten nasıl çıkılır işte cevabı.
1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve bireylerinden otomatik olarak maaş kesintisi yapılması sistemi ile çalışan zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenler ne yapmaları gerektiğini merak ediyordu. Zorunlu BESten nasıl çıkılır konusu ise vatandaşla Resmi Gazete’de paylaşılmıştı. Sistemin zorunluluğu nedeni ile giriş yapılırken aynı zamanda çıkış hakkı da bulunmakta. Çıkış yapabilmek için ise çalışanın işverene bildirim yapmak suretiyle posta yahut e-posta ile durumu bildirmesi gerekiyordu. Bunun yanı sıra SMS yöntemi ile de sistemden çıkış yapılabilmekte.

SMS ile büyük harflerle CAYMA yazdıktan sonra T.C. Kimlik Numaranızı tuşlamanız ve 5755‘e iletmeniz sistemden çıkış yapabilmeniz için yeterli olmaktadır. Ancak cayma işlemini gerçekleştirmeden önce çalışanın en az 2 ay boyunca bu şekilde sistemde bulunması zorunlu kılınmıştır.
 

Zorunlu Bes Kimleri Kapsıyor

- Advertisement -

Özel sektörde çalışmakta olan ve 45 yaşının altında olan herkes zorunlu olarak sisteme dahil olmak durumundadırlar. Çalışmakta olduğunuz iş yerinin işvereni tarafından sigorta ile birlikte BES’te işleme sokulmaktadır ve kesintiler bu şekilde maaşınız üzerinden kesilmektedir.
 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.