Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank temel ihtiyaç kredisi 2. faz uygulaması yapılacak mı?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen kredilerde 2. faz uygulamasının olup olmayacağı merak konusu oldu. Kamu bankalarının kredisine başvuru yapan bazı kişilere kredi onayı verilmedi ve mağduriyet oluştu.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen kredilerde 2. faz uygulamasının olup olmayacağı merak konusu oldu. Kamu bankalarının kredisine başvuru yapan bazı kişilere kredi onayı verilmedi ve mağduriyet oluştu.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kamu bankalarının pandemi sürecinde verdiği ihtiyaç kredilerinin herkese verilemediğini dile getirdi ve kredi onayı bekleyen kişilerin olduğunu ifade etti. Ağaoğlu, temel ihtiyaç kredisi için başvuru yapan 4 milyondan fazla kişinin olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını sonrasında dar gelirli vatandaşların yanında olmak amacıyla kamu bankaları tarafından temel ihtiyaç kredisi kampanyası başlatılmıştı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yüzde 0,49 faiz oranıyla ilk 6 ay taksit ödemesi olmadan ihtiyaç kredisi vermeye başladı. Bu kredi kampanyasının üst limiti 10 bin TL olarak belirlendi. Bu kredi kampanyasına milyonlarca kişi başvuru yaptı. Ancak pek çok kişiye kredi onayı için dönüş yapılmadı.

- Advertisement -

7 Milyondan Fazla Kişi Başvuru Yaptı

Aydın Ağaoğlu, temel ihtiyaç kredisi kampanyasının KGF destekli olduğunu hatırlattı ve ayrıca sicili bozuk ve kara listede olan kişilere de kredi verileceğinin söylendiğini belirtti. Bu açıdan sözlerin tutulmasını isteyen Ağaoğlu, 7 milyondan fazla kişinin başvuru yaptığını ancak sadece 4 milyon kişiye kredi verildiğini sözlerine ekledi. Aydın Ağaoğlu temel ihtiyaç kredisi kampanyasında 2. Faz dönemine geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Temel İhtiyaç Kredisinin 2. Faz Ödemeleri Olacak Mı?

Temel ihtiyaç kredisine başvuru yapan kişilere genellikle 10 bin TL yerine 3 bin TL kredi verildi. Dar gelirli ailelere destek olunması için 2. Faz ödemelerine geçilmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, 10 bin TL yerine 3 bin TL kredi alan kişilerin öncelikli olmasını tavsiye etti.

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinde temel ihtiyaç kredisine başvuru yapan pek çok kişi şu anda dahi bankalardan kredi onayı bekliyor. Bankaların başvurulara geri dönüş yapmaması mağduriyet yarattı. Ancak kamu bankalarından 2. Faz ödemeleriyle ilgili bir karar açıklaması gelmedi.

Kaynak : https://www.gursesgazetesi.com/ekonomi/ziraat-bankasi-halkbank-ve-vakifbank-temel-ihtiyac-kredisi-2-faz-odemeleri-yapilacak-mi-h38839.html

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.