Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur

Kimi zaman yurtdışından telefon almak ya da getirtmek istiyoruz. Peki yurtdışından gelen telefon kaydı için ödenen harç miktarı ne ve diğer işlemler ne şekilde ilerliyor? Detaylar haberimizde.

Kimi zaman yurtdışından telefon almak ya da getirtmek istiyoruz. Peki yurtdışından gelen telefon kaydı için ödenen harç miktarı ne ve diğer işlemler ne şekilde ilerliyor? Detaylar haberimizde.

Yurtdışından Gelen Telefona Harç İadesi Nasıl Olur?

Hepimizin bildiği gibi yurtdışında çok sayıda gurbetçi türk vatandaşı yaşamakta. Bu vatandaşlar çeşitli sebeplerle yılda birkaç kez uzun süreli olmak üzere ülkemize gelmekteler. Fakat ülkemize geldiklerinde yurtdışında kullandıkları telefonlarını harç yatırmadan kullanamıyorlar. 2013 yılında, yurtdışından gelen telefonları azaltmak ve dışarıdan ülkeye getirilen telefonlar üzerinden gelir etmek için devlet tarafından biz düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile yurtdışından gelen telefonları Türkiye içerisinde kullanacaklardan harç alınmaya başlandı.

- Advertisement -

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır, Ücreti Ne Kadar?

2013 yılında getirilen düzenleme gereği yurtdışından gelen telefonlar için  1 Ocak 2016’dan bu yana 149,20 TL harç ücreti alınmakta. Bu ücretler vergi dairelerinin veznelerinden ödenebileceği gibi, banka şubelerinden nakit olarak ya da Gelir idaresi Başkanlığı’nın İntenet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı ile de ödenebilir.

Tapu Harcı, Cep Telefonu Harcı ve Birçok Ödeme Artık Cep Telefonundan Ödenebilecek

Telefonun kaydının yaptırılabilmesi için ilk iş e-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması gereklidir. E-devlet’ten sorgulama yapamadığınız durumlarda 03122949494 numaralı telefondan da kayıt hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kayıt hakkınız bulunmakta ise, kayıt harç ücretni ödemeniz gerekir.

Yurtdışından gelen telefonun IMEI numarasının kaydettirilmesi için, cihazı üzerine kaydettirecek kişinin son iki yıl içinde herhangi bir cihaz kayıt işlemi gerçekleştirmemiş ve kişinin Türkiye’ye girişinin üzerinden 120 günden uzun süre geçmemiş olması gereklidir. 

Kayıt işlemi sırasında telefonun IMEI numarasının kesinlikle doğru yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. 

Telefona Ait İMEİ Numarası Nasıl Öğrenilir?

Telefona ait IMEI numarası telefonun *#06# tuşlarına basılarak öğrenilebilir. Bu numaranın kayıt işlemi yaptırılan makbuza doğru yazılıp yazılmadığına dikkat ediniz. 

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur?

Yurtdışından telefon getirttiğiniz durumlarda, telefonu kayıt ettirmek isterken İMEİ numarasını yanlış yazmanız ya da pasaport sahibinin Türkiye’ye giriş tarihinin üzerinden 120 gün geçmiş olması gibi aksilikler yaşanabilir. 

Kayıt sırasındaki herhangi bir yanlışlık-aksilik sebebiyle yatırmış olduğunuz harç ücretini geri almanız mümkün. Fakat ücreti geri alabilmenizin de bazı şartları bulunmakta. 

Yurtdışından gelen cep telefonlarının kullanım izni harcının iadesine ilişkin;

  • İade talebini içeren dilekçe,
  • Dilekçeye dahil, harcın iade edileceği kişiye ait banka hesap numarası,
  • Harcın ödenmesi sırasında düzenlenip harcı ödeyene verilen “vergi dairesi, intenet vergi dairesi, vergi tahsil” alındısının aslı,
  • İade başvurusunun paranın hesabına yattığı kişi tarafından yapılması,
  • Posta başvurularında iadeli taahhütlü veya kargo ile başvurulması.

Vergi Dairesi Tarafından Yapılacak İşlemler Nelerdir?

İade başvurusunun yapılmasının ardından ilgili vergi dairesi, harç ödenen telefona ait İMEİ numarasının kayır altına alınıp alınmadığının teyit işlemini yapar. Bütün işlemler doğru ise iade talebinde bulunanın iadesi gerçekleştirilir. İade esnasında parayı yatıran kişinin vergi borcu bulunuyorsa, verilecek iadeden bu borç düşülerek kişiye ödeme yapılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.