Ana sayfa Eğitim Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Puanlar Hangi Aralıkta Hesaplanacaktır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Puanlar Hangi Aralıkta Hesaplanacaktır?

Yükseköğretim kurumuna bağlı olarak bir çok sınav gerçekleştirilmektedir.Puanların hesaplaması yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak.

5
0

Yükseköğretim kurumuna bağlı olarak bir çok sınav gerçekleştirilmektedir.Puanların hesaplaması yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak.

Yükseköğretim kurulunca her yıl olduğu gibi bu yılda puan hesaplamaları yapılacak.  Üniversite sınavına getirilen birçok değişiklik puan katsayılarını da değiştirdi. Sınav süresi uzarken alınacak puanlar da değişikliğe uğrayacak. YGS_LYS sisteminde bu yıl puanlar 100-500 arasında hesaplanacak. Bu puan aralığı geçen yıllardaki hesaplamalarla benzerlik gösterir. Doğru soru sayısı ve yanlış soru sayısına göre adayın puanı ortaya çıkacak.ÖSYM bu konuda belli sürede hesaplamaları yaparak adaylara bildirecek. Ayrıca Ortaöğretim başarı puanı da göz önünde bulundurulacak. YGS-LYS puanına eklenecek.

YGS ve LYS SINAVINDA PUAN HESAPLAMA 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan öğrenciler YGS-LYS sınavında bu soru tiplerinden muaf olacaklar. Bu gruptaki öğrenciler sadece Felsefe sorularından sorumlu olacaklar. 

 Özel yetenek sınavı ile öğrenciler yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurabilecekler. Özel yetenek sınavına başvuru yapan öğrenciler YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanınından 150 ve üzeri bir puan almaları gerekir. 

Üniversite adyları bu yıl girecekleri sınavdan önce puanlarının nasıl hesaplandığıı ÖSY’nin resmi intenet sayfasından öğrenebilecekler. 

 Üniversite adayları herhangi bir üniversite programına yerleşebilmeleri için barajı geçmeleri gerekmektedir. Her üniversitenin puan aralığı farklılık gösterdiği için adayların aldıkları puan geleceklerini ve mesleklerini etkileyecek.

 Adayların bölümlerine göre puan hesaplamaları da yapılacağından yükseköğretim kurumları seçecekleri üniversitelerin belirlediği puanlar önemlidir.  En az puan 100, alınabilecek en fazla puan 500 olarak belirlendi. 500 tam puan alan aday dereceye girer. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here