Ana sayfa Eğitim Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberi 2018 – 2019 YKS

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Rehberi 2018 – 2019 YKS

2018 itibari ile uygulanmaya başlanacak yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkındaki detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

8
0

2018 itibari ile uygulanmaya başlanacak yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkındaki detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sınav iteminde yapılan son değişiklikler dahilinde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS sınavlarının yeni düzenlemeye göre kaldırıldığı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Yeni düzenleme ile üniversiteye geçmek için hazırlanan aday öğrenciler, yeni adı ile birlikte Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile gerçekleştirilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Mahmut Özer, sınav sisteminde yürürlüğe girecek birçok değişiklik ile birlikte öğrencilerin sınav stresinden uzak kalabilmeleri ve sınav günleri yaşayabilecekleri olası sorunları geçtiğimiz yıllara baz alarak yenilemelerin söz konusu olduğu belirtmişti. 

Yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı, geçtiğimiz dönemlerde yapılan sınavlara benzer bir sistem içeriyor. Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Mahmut Özer’in açıklamalarının ardından öğrenciler ve aileleri getirilecek yeni sistemin karmaşık olabileceği konusunda endişelere kapıldılar. Merak edilen konulara istinaden bilgilendirme amacı taşıyan yeni bilgilerin aktarımı sağlandı. Genel anlamda yürürlüğe girecek olan bu sınavın geçtiğimiz yıllara oldukça benzer bir yapı taşıdığını fakat uzun süre yayılmadan tek haftasonuna sığdırılmış hali denilebilir. Ayrıca Mahmut Özer sınav ücretlerinde bir düşüş yaşanacağı ve sınav sürelerinin ortak bir sürede yapılacağını belirtmişti. Geçtiğimiz dönemlerde toplamında 160 Türk Lirası gibi bir sınav ücret ödenmişti. 2018 yılı yeni sınav döneminde bu ücret 120 Türk Lirasına düşürülüyor. Geçtiğimiz yıl öğrenciler daha az bir süre zarfında sınava girmişlerdi. Yeni düzenleme ile ilk sınavın 100 dakika, ikinci sınavın ise 160-200 dakika gibi bir sürede yapılacak. Ayrıca ikinci sınavın süresinin 180 dakika olma ihtimali de yüksek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here