Ana sayfa Eğitim Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Merakla beklenen, bu yıl ilk kez uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında detaylar iyice şekillenmeye başladı. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, yaptığı açıklama ile bir çok soruya açıklık getirdi.

5
0

Merakla beklenen, bu yıl ilk kez uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında detaylar iyice şekillenmeye başladı. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, yaptığı açıklama ile bir çok soruya açıklık getirdi.

Değişen sınav sistemi ile, sınava girecek kişilerin ve yakın çevrelerinin aklında yeni sınav sisteminin nasıl olacağı ve bu durumdan nasıl etkileneceği sorusu bulunmakta olup, bütün soru işaretlerine açıklama ÖSYM Başkanı Mahmut Özer’den geldi. Mahmut Özer, yaptığı açıklama ile sınava ait detayları verirken, kafalardaki soru işaretlerini de ortadan kaldırdı. Sınav tarihi ve sınav detaylarıyla ilgili konulara açıklık getiren Mahmut Özer, bütün çalışmaların yapıldığını belirtti.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) NEDİR?

2018-2019 eğitim döneminde gerçekleştirecek olan yeni sınav sisteminin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirtildi. Yeni sisteme göre adaylar iki oturumla sınava girecek olup, ilk oturumda temel yeterlilik geçerli olacaktır. Yen sınav sistemin daha sade  ve daha kolay anlaşılabilir olması hedef alınmış olup, öğrenciler üzerindeki sınav stresinin etkisini azaltmak amaçlanmıştır. Sınav tarihi tam belirtilmemekte olup Mahmut Özer’in açıklamalarına göre 23-24 Haziran 2018 olması gündemdedir.

Birinci oturum, toplam seksen sorudan oluşacak olup; 40 türkçe ve 40 matematik sorusu olacaktır. Birinci oturumun sonucu adayların temel yeterlilik testi sonucunu etkileyecek. Temel yeterlilik testi puanının en az 150 olacağı sınavda, temel yeterlilik puanı 180 üstü olan öğrenciler lisans bölümlerine yerleşmeye hak kazanacaktır. 200 ve üzeri puana sahip olan öğrenciler ise istedikleri takdirde puanları bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adaylara birinci oturuma girmesi zorunlu tutulmuştur.

İkinci oturum; lise müfredatının esas alındığı sınavda 4 test yer alacaktır. Öğleden sonra gerçekleştirelecek olan sınavda, 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen, 40 Soruları yer alacaktır. 

Açıklamalarda, müfredat dışı soruların kesinlikler yer almayacağı da önemle belirtilmiştir.

BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı tarihi ve başvurusuna yönelik olarak Mahmut Özer, “Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018.” şeklinde açıklama yaptı.

YKS ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Sınav ücretini de olabildiğince düşük tutmaya çalıştıklarını ifade eden Mahmut Özer, “İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz.” diye açıklamalarda bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here