Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Puan Türleri Nasıl Olacak

Tüm öğrencilerin gözü kulağı YÖK Başkanı Yekta Saraç’ta. Perşembe günü yeni sınav yönetmeliğine karşı açıklama yapacak. Puan türleri öğrencinin seçeceği bölüme göre belirlenecek.

Tüm öğrencilerin gözü kulağı YÖK Başkanı Yekta Saraç’ta. Perşembe günü yeni sınav yönetmeliğine karşı açıklama yapacak. Puan türleri öğrencinin seçeceği bölüme göre belirlenecek.

2 milyondan fazla öğrencinin bir yüksek öğretim programına yerleşmek için sınava girmektedir.. Önceki yıllarda YGS ve LYS olmak üzere iki aşamada girdikleri sınavın bu sene değişeceği gündeme bomba gibi düştü.

Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın perşembe günü yapacağı açıklamada. Yeni sınav yönetmeliğine karşı öğrencileri bilgilendirecek olan Yekta Saraç, sınav müfredatı, sınav soruları ve bölümlere ilişkin bilgileri paylaşacak.

- Advertisement -

2017-2018 eğitim öğretim döneminde üniversiteye girmek için yapılacak olan sınavın Haziranın bir haftasonunda yapılması planlanıyor. Önceki yıllarda YGS ve LYS olarak yapılan sınavın arasında sürenin uzun tutulması yanlış olarak görüldü. Yeni sınav sisteminde yine iki aşamada gerçekleşecek olan sınavın Haziranın bir haftasonunda art arda 2 gün yapılması planlanıyor.

Öğrenciler girecekleri sınavailişkin son gelen bilgilere göre Türkçe ve Matematik derslerinden alacakları puanın daha yüksek olacağı söylendi. Temel ders olan Türkçe ve Matematik derslerinin puanı daha yüksek. Sabah ve ilk oturumda tüm öğrenciler Türkçe ve Matematik derslerine ilişkin soruları çözecek. Diğer sınavda ise genel kültürlrini ölçmek için bir sonraki güne bırakılack. Yine sayısal, eşit ağırlık ve sözel olmak üzere bölümlerin bulunduğu sına yönetmeliğine, öğrenciler hangi branşı seçmek istiyorlarsa alan sınavına muhattap tutulacak. Tıp, öğretmenlik, hukuk ve mimarlık için yine baraj sistemi uygulanacak.  Bu puanların alt puanları bulunmayacak. 

2 oturumda gerçekleştirilecek sınavın soru sayısı 80 olarak belirlendi. Temel yeterlilik puanının minimum 150 olması gerekmektedir. Lisans bölümlerine yerleşebilmek için ise öğrencinin 180 puan alması gerekmektedir. 200 puan ve üzerine çıkan öğrenci bir sonraki yıl da tercih yapabilecek. 

İkinci oturumda 4 test alanı ile karşılaşacak olan öğrenci müfredattan sorumlu tutulacak. oturum süreleri soru sayısına ve adayın stres durumu göz önünde tutularak belirlenecek. 

Bu sene YGS ve LYS’nin olacağı fakat şekil değiştirerek yani düzenlenerek uygulanacağ söyleniyor. Perşembe günü detaylı ve net bilgileri Yekta Saraç öğrencilerle paylaşacak. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.