Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yüksek Öğretim Kurumları Sınav Soruları Dağılımları Nasıl Olacak?

YGS-LYS Sistemi değişti. Peki Yeni sınav sistemi olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın soru dağılımı nasıl olacak ?

YGS-LYS Sistemi değişti. Peki Yeni sınav sistemi olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın soru dağılımı nasıl olacak ?

Ülkemizde TEOG ile başlayan eğitim sistemi sınav sisteminin değişikliklerine devam edilıyor. Cumhrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte üzerinde değişikliğe gidileceği belirtilen Üniversiteye geçis sınavının üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Salı günü çıkan bir söylenti ile birlikte YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın bugün bir açıklama yapması bekleniyordu. Beklenen gerçekleşti ve YÖK Başkanı Yekta Saraç bugün basın mensuplarının karşısına çıktı ve sınav sisteminin değişikliklerini tüm Türkiye’yle paylaştı.

Yekta Saraç yapmış olduğu açıklamada eski sınav sisteminin adının artık Yüksek öğretim kurumları sınavı olacağını belirtti. Saraç yaptığı açıklamalarda özellikle gençlerin psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklarını fazlaca düşündüklerini bu yüzden de eski sınav sistemi gibi uzun aralıklı ve buhran dolu günler geçiren öğrenciler yerine sınavın haziran ayında 2 gün üst üste yapılacak şekilde 2 oturumla yapılmasına karar verildiğini belirtti. Yapılan bu değişiklik ile birlikte Yekta Saraç en çok önemsedikleri şeyin gençlerin bir yarış atına dönüşmemesi isteği olduğunu da göstermiş oldu. 

- Advertisement -

SINAVLARDA KAÇ SORU OLACAK

Önceden de bahsettiğimiz gibi Yüksek öğretim kurumları sınavı artık iki oturumdan oluşacak. Yapılacak iki oturum sınavından ilki eski sınav sistemindeki YGS gibi olacak. Temel yeterlilik testi olarak adlandırılan bu sınavda 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu bulunacak. Bu yeterlilik sınavında ise adayların alması gereken minimum puan 150 olmak zorundadır.

İkinci oturumda ise 4 test bölümü yer alacak. Burada Sosyal, Fen, Matematik ve Türkçe alanında yine sorular bulunacak. Adaylar isterlerse tüm soruları cevaplayabilecek fakat bununla ilgili herhangi bir zorlama olmayacak.

Bu sınav dışında bir de yabancı dil sınavı bulunuyor. Yabancı dil sınavı ise başka bir oturumda gerçeklşecek. Bu sınava da yine isteyen kişiler girebilecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.