Ana sayfa Eğitim YÖK programlarının puan türleri değişecek mi yoksa aynı mı kalacak?

YÖK programlarının puan türleri değişecek mi yoksa aynı mı kalacak?

Sınav uygulamalarındaki değişiklikler ile YGS ve LYS sınavları kalkmıştı. Şimdilerde ise YÖK programlarının puan türleri için değişecek mi yoksa aynen mi kalacak soruları gündeme geldi.

4
0

Sınav uygulamalarındaki değişiklikler ile YGS ve LYS sınavları kalkmıştı. Şimdilerde ise YÖK programlarının puan türleri için değişecek mi yoksa aynen mi kalacak soruları gündeme geldi.

TEOG sınavının resmi olarak kaldırıldığının ilanından hemen sonra üniversite sınavlarına ilişkin değişikliklerin yapılıp yapılmayacağı bir anda bomba gibi gündeme düştü. Kısa bir süre sonra ise YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamalar yaparak sınavların değiştirileceğini duyurdu. Değişiklik ise fazla vakit geçmeden gerçekleşti. YGS ve LYS sınavlarının yerine Temel Yetenek Testi ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı getirildi. Aynı gün içerisinde iki farklı oturumla gerçekleştirilecek olan sınavlar ise akıllarda çeşitli soru işaretlerini meydana getirdi. Öğrenciler önce soru dağılımı bilgisini ve hemen ardından baraj puanı ile puan türleri ile ilgili konuları tartışmaya başladılar. Konular ile ilgili açıklığı ise YÖK’ten gelen açıklamalar aydınlattı.

YÖK PROGRAMLARINA GİRİŞTE PUAN TÜRLERİ DEĞİŞTİ

Üniversitelerin açtıkları bölümlerin tercih edilmesinde ve yerleştirmede baz alınan puan türleri yeni sınav sistemi ile birlikte değiştirildi. Eşit Ağırlık 1-2, Sözel 1-2 ve Sayısal 1-2 puan türlerindeki bölümler arasında bir takım değiştirmeler yapıldı. Çünkü önceden tüm öğrenciler YGS sınavı ile eş zamanlı olarak tüm bölümlerin alanlarına yönelik sınava giriyorlardı ancak yeni sistemde yalnızca 40 matematik ve 40 türkçe soruları ile test edilerek alan puanlarını alacakları YKS’ye girecekler.

Yani önek olarak; yeni şartlar altında Eşit Ağırlık öğrencileri Felsefe ve Din Kültürü alanlarında soru çözmek zorunda kalmadan Hukuk bölümlerini tercih edebilecekler. Bu kapsamda sözel puanı ile alım yaparken artık eşit ağırlık puanı ile alım yapacak olan bölümler şu şekilde sıralandı;

 Antropoloji, Arkeoloji, Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim Tarihi, Çocuk Gelişimi, Felsefe, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Grafik Tasarım, Hukuk, İnsan ve Toplum Bilimleri, Klasik Arkeoloji, Müzecilik, Sınıf Öğretmenliği, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Rekreasyon, Sanat ve Sosyal Bilimler Programları, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Takı Tasarımı, Tarih Öncesi Arkeolojisi, Türk İslam Arkeolojisi, Yerel Yönetimler.

ÖĞRENCİLER TEPKİ VERDİLER

Yeni puan türü uygulaması ile birlikte Eşit Ağırlık öğrencileri için tercih edilebilecek alan sayısı artarken, sözel bölümü öğrencileri ise matematik sorusu çözmeksizin alacakları puanlarla eskiden tercih edebilecekleri bölümleri tercih edecekler. Bu durum tartışmalara yol açarken, sözel bölümü öğrencileri Felsefe bilgisi olmayan Eşit Ağırlık öğrencilerinin Hukuk bölümünü tercih edebilecek olmasına tepki verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here