Ana sayfa Eğitim YKS’de Kaç Açık Uçlu Soru Olacak? Yekta Saraç Sınav Hakkında Detaylar Paylaştı!

YKS’de Kaç Açık Uçlu Soru Olacak? Yekta Saraç Sınav Hakkında Detaylar Paylaştı!

YÖK Başkanı Yekta Saraç YKS hakkında son yapılan değişiklikleri açıklamaya devam ediyor. YKS'de Kaç Açık Uçlu Soru Olacak Saraç, sınav hakkında gerekli tüm detayları paylaştı.

6
0

YÖK Başkanı Yekta Saraç YKS hakkında son yapılan değişiklikleri açıklamaya devam ediyor. YKS’de Kaç Açık Uçlu Soru Olacak Saraç, sınav hakkında gerekli tüm detayları paylaştı.

Son yapılan değişikliklere göre üniversite sınavlarında olan farklılıkları anlattı. YÖK Başkanı Yekta Saraç  Hürriyet Gazetesinden Nuran Çakmakcı’nın sorularını yanıtladı. YKS ile ilgili yapılan başlıca değişiklikleri sıraladı. Üniversite sınavında  sınav süresi uzadı. Sınav ücretleri düşürüldü. 15 dakika kuralı kaldırıldı. 

BİRİNCİ SINAVDA AÇIK UÇLU SORU OLACAK

 Yapılan değişiklikler adayların  kafasını karıştırırken, YÖK başkanı yaptığı açıklamalrla son noktayı koydu. Bu zamana kadar test usulu olan üniveriste sınavları bu yıldan itibaren değişiyor. Alınan son kararar göre açık uçlu sorular birinci sınavda yer alacak. Açık uçlu sorular birinci sınavda  çok az sayıda yer alacak. İkinci sınavda açık uçlu soru olmayacak. 

ÖSYM Başkanlığı’nın yaptığı incelemelerde açık uçlu sorunun sınavın kalitesine, öğrencinin niteliğinin ölçümlenmesine pek katkı sağlamasığı sonucu ortaya çıkıyor.  Bununla birlikte birinci sınavda ve ikinci sınavda açık uçlu sorulara pek fazla yer verilmeyecek. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı son değerlendirmelere göre, birinci sınav saat 10:00’da başlayacak. Sınav 90 dakika sürecek. Birinci sınav bittikten sonra 2,5 saat dinlenme molası verilecek. İkinci sınav bu süreden sonra başlayacak. İkinci sınavda 90 dakika sürecek. 

 Bugünden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İŞlem Dairesi tarafından lise son sınıfta okuyan öğrencilere ve velilere bilgilendirme maili gönderilecek. MEB işbirliği çerçevesinde çağrı merkezleri kesintisiz velilere konu ile iligli tüm bilgileri verecek. Sorusu olan tüm veliler veya öğrenciler Mİlli Eğitim Bakanlığı çağrı merkezine ulaşabilecekler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here