Ana sayfa Eğitim YKS’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

YKS’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Yüksek Öğretim Kurumları sınavlarında da YGS-LYS modelindeki gibi baraj puan uygulaması yapılmaktadır. İşte YKS'de baraj puanının altında kalmamak için yapılması gereken net sayısı ve uzmanların tavsiyeleri.

7
0

Yüksek Öğretim Kurumları sınavlarında da YGS-LYS modelindeki gibi baraj puan uygulaması yapılmaktadır. İşte YKS’de baraj puanının altında kalmamak için yapılması gereken net sayısı ve uzmanların tavsiyeleri.

Üniversiteye girişte yeni sınav modeli resmen yürürlüğe girmiştir. Uzmanlar, adayların temel matematiğe ve özellikle de paragraf sorularına yoğunlaşması gerektiğini önermektedir. Çalışkan öğrencilerin yeni sistemden zararlı çıkmayacağını belirten uzmanlar, başarısız öğrencilerin yeni sistemde yüzlerinin güleceği ifade ediliyor.

SINAVIN ELEYİCİLİĞİ AZALMIŞTIR

Uzmanlar, yeni sınav modelinin eleyiciliği azalttığı değerlendirmesinde bulunmaktadır. Uzmanlara göre artık üniversite öğrenimi görmek isteyen öğrenciler baraj engeline pek takılmayacaktır. Adayların ilk sınavda 180 puanı geçebilmesi için en az 32 net yapması gerekmekteydi. Ancak yeni sınav modelinde YGS yerine Temel Yeterlilik Sınavı yapılacaktır. Temel Yeterlilik Sınavı’nda ise yine yüzde 20 barajı uygulanacak ise, sınavda 16 net çıkarılması yeterli olacaktır.

ORTA SEVİYEDEKİ LİSELER ÖNE ÇIKABİLİR

Uzmanlar, yeni sistemde orta düzey başarı seviyesine sahip liselerin ön plana çıkacağını ön görüyor. Düşük seviyedeki liselerin de öne çıkabileceği ön görülen noktalar arasında yer almaktadır. Uzmanlar, adayların sayısal bölümlere de artık Türkçe ve Matematik ağırlıklı yerleşeceğini ifade etmektedir.

BAŞARI DÜZEYİ YÜKSEK OKULLARDA MOTİVASYON DÜŞEBİLİR

Yeni modelin özellikle de yüksek başarılı öğrencileri etkileyeceği belirtiliyor. İyi Anadolu Liseleri ve Fen Liseleri’nde eğitim gören adayların motivasyonunun düşebileceği tahmin ediliyor.

HER GÜN PARAGLAR SORULARI ÇÖZÜLMELİDİR

Yeni sınav modelinde başarılı olabilmek için her gün paragraf soruları çözülmesi öneriliyor. Uzmanların yaptığı bu önerinin yanında, Matematiğe gerekirse sıfırdan başlanması belirtilmektedir. Çünkü artık sözel bölümleri tercih edecek adayların bile Matematik çözmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here