Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

YKS’de açık uçlu sorular var mı yok mu?

Üniversiteye giriş için getirilen YKS’de açık uçlu sorular olup olmayacağı büyük merak konusu.

Üniversiteye giriş için getirilen YKS’de açık uçlu sorular olup olmayacağı büyük merak konusu.

Yeni sistem için ismi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak belirlenen sınavın detayları yavaş yavaş belli oluyor. Sınavda açık uçlu soruların olup olmayacağıysa büyük merak konusu. YÖK’ten alınan bilgilere göre, YKS’de açık uçlu sorulara yer verilecek. İşte açık uçlu soruların detayları…

Açık uçlu soruların, üniversiteye giriş sınavı gibi oldukça fazla katılım gerçekleşen sınavlarda yer alması konusu uygulamaya girmeden önce de büyük tartışmalara sebep olmuş ve ilgili kişileri ikiye bölmüştü. Soruların nasıl hazırlanacağı, adayların ne şekilde cevap verecekleri, verilen cevapların nasıl okunacağı ve puanlanacağı sorunlarına çözüm bulmak elbette çoktan seçmeli sorulara göre daha zordu. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sistemde de açık uçlu sorular yer alacak. Bu konuda bir değişikliğe gidilmemiş.

HER BÖLÜMDE BELİRLİ SAYIDA KISA CEVAPLI AÇIK UÇLU SORULAR YER ALACAK

Matematik testindeki açık uçlu soru sayısı 3 olarak belirlenmiş durumda. Adaylar sorunun cevabı olan sayıları, cevap kağıdındaki ilgili bölüme yazacak ve kodlayacak. Yani işlemler değil, yalnızca sonuç cevap kağıdında yer alacak. Cevap kağıdındaki ilgili bölümler yine optik okuyucu yardımıyla okunup puanlanacak. Doğru olarak yazılan fakat buna rağmen kodlanmayan ya da hatalı kodlanan cevaplar ise geçersiz sayılacak. 

Diğer bölümde yer alacak soru sayıları ise şöyle; Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinin her birinde 1’er soru, Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, Tarih ve Coğrafya-2 testlerinde 1 soru, Felsefe Grubu ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi testlerinde herkes için ortak 1 soru, Yabancı Dil testinde 3 soru.

Kısa cevaplı sorulan cevaplarının değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Yani 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kuralı bu soruları kapsamıyor. 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.