Ana sayfa Eğitim YKS Üniversite Sınavında Alınan Puan Kaç Yıl Geçerli Olacak?

YKS Üniversite Sınavında Alınan Puan Kaç Yıl Geçerli Olacak?

Üniversitelere girişte kullanılacak olan yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda alınan puanlar kaç yıl geçerli olacak?

3
0

Üniversitelere girişte kullanılacak olan yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda alınan puanlar kaç yıl geçerli olacak?

Ülkemizde değişen sınav sistemlerine bir yenisi daha eklendi. Yapılan son değişiklik ile birlikte üniversiteye girişlerde 2010 yılından itibaren kullanılan YGS ve LYS sistemleri kaldırıldı. Buna göre yeni sistem ile ilgili detayları YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) Başkanı Yekta Saraç’tan geldi. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamalarına göre yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olacaktır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, her yıl haziran ayının bir hafta sonunda yapılacaktır. İki oturum halinde yapılacak olan sınav cumartesi günü gerçekleştirilecek olup, adaylar dil sınavına girmeyecekler. Dil sınavı yine aynı hafta sonu pazar günü ayrıca yapılacaktır. Yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adayların üzerindeki stresi azaltmayı hedeflediklerini söyleyen Yekta Saraç, sade ve yalın bir sınav sistemi oluşturduklarını, YGS ve LYS’nin uzun bir süreye yayılmasından dolayı adaylarda oluşturduğu kopukluğu kaldırmak amacıyla tasarladıklarını aktardı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında aktardığı detaylar ise şöyle. Adaylar ilk gün iki oturumlu bir sınava girecek. İlk oturumda Temel Yeterlilik Testini çözecek olan odayların, mantıklı düşünebilme, Türkçe’yi kullanımı gibi yetenekleri değerlendirilecek. Sonraki oturumda ise lise müfredatlarına ait dersler hakkında sorular sorulacak. Aynı haftasonuna denk gelen pazar günü ise adaylar yabancı dil sınavı girecekler açıklamalarında bulundu. 

Adayların ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmeleri için ilk oturumdan baraj puanı olan 150 puanı almaları gerekmektedir. 150 puan ve altı alan adayların tercih yapma hakları bulunmayacak. 180 puan ve üzerini alan adaylar ise lisans programlarını tercih edebilecekler. Ayrıca bu sene getirilen yenilik ile birlikte 200 puan ve üzeri alan adayların puanları istedikleri halde bir sonraki yılda geçerli olabilecek. Başkan Yekta Saraç  ayrıca eski sistemde 18 olan puan türü sayısını da azaltarak 4 puan türüne düşürdüklerini de aktardı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here