Ana sayfa Eğitim YKS TYT soru dağılımları ne zaman açıklanacak?

YKS TYT soru dağılımları ne zaman açıklanacak?

Üniversite sınavına girecek olan öğrenciler yeni sınav sisteminde yer alan Temel Yeterlilik Test sorularını ve soru dağılımlarının nasıl olacağını merak ediyor. Bu konuda YÖK'ten bir açıklama bekleniyor.

6
0

Üniversite sınavına girecek olan öğrenciler yeni sınav sisteminde yer alan Temel Yeterlilik Test sorularını ve soru dağılımlarının nasıl olacağını merak ediyor. Bu konuda YÖK’ten bir açıklama bekleniyor.

LYS ve LGS’nin kalkmasıyla yeni sınav olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı bu yıl itibariyle hayatımıza girdi. Dün Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yeni sınav sistemini detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaştı. Üniversite adayları yeni sistem ile soru dağılımlarını ve soru tarzlarını merak ederek soru öneklerini görmek istiyor. Yeni sistemde Haziran ayında bir hafta sonunda bitecek olan sınav 3 oturumda tamamlanacak. İlk oturumda adaylar Temel Yeterlilik Testine tabi tutulacak. 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu sorulacak ve Yükseköğretim Kurumu Sınavlarında Türkeç Matematik bağlayıcı olacak. Tüm adaylar bu sınava girmek zorunda. Temel Yeterlilik Sınavı bittikten sonra adaylara 2 saatlik mola verilecek ve ikinci oturuma geçilecek. İkinci oturumda da adaylar 4 test ‘e tabi tutulacak. Her test 40 soruda oluşacak. İkinci oturuma tüm adaylar girmek zorunda değil. İsteyenler tüm soruları cevaplayacak. 

Temel yeterlilik sınavından 150 puan ve üzeri alanlar önlisans programlarına tercih yapabilecekken 180 puan ve üzeri alan adaylar lisans programları için tercih yapabilecek, 200 puan alan adaylar ise bir yıl sonrası için bu puanı kullanabilecek. Açıkuçlu sorular olacakmı diye merak eden adaylarında düşüncelerine açıklık getiren YÖK Başkanı 3 tane açıkuçlu soru olacak. Cevap anahtarına kodlanması usuluyle yanıtlanacak yanlışlar doğruyu götürmeyecek dedi. Adaylara ne kadar rahat olunması konusunda telkinler verilsede Temel Yeterlilik Sınavı bağlayıcı olacağından soru öneklerini örmek istiyorlar. YÖK’ten soru dağılımları ve soru önekleri ile ilgili bir açıklama gelip gelmeyeceği ya da birkaç soru tarzı ile öğrencilerin soru işaretlerini ortadan kaldırıp kaldırmayacağı şimdilik bilinmiyor. Sınav sorularının azaltılması ölçmede sıkıntı yaratımı sorusuna ise ölçme ve değerlendirme uzmanlarıyla beraber çalıştıkalrını vurgulayan YÖK Başkanı soruları doğru hazırladığınızda ölçme konsunda bir sıkıntı yaşanmaz dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here