Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

YKS sınavında hangi dersten kaç soru olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı resmen geldi. İşte yeni sınav modelinde sorulacak soru sayısı ve detaylar.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı resmen geldi. İşte yeni sınav modelinde sorulacak soru sayısı ve detaylar.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili bilgiler YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Saraç, yeni sınav modeline ilişkin merak edilenleri açıkladı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 2 milyondan daha fazla üniversite hayali kuran adayı ilgilendiren sınav modelinde temel amacın stresi azaltmak olduğu belirtiliyor.

TEMEL YETERLİLİK SINAVI KAÇ SORU OLACAK?

- Advertisement -

Adayların Haziran ayının bir hafta sonunda sınavın 2 oturumuna da girip çıkacağı belirtiliyordu. İşte bu yeni modelde adayların gireceği ilk sınav Temel Yeterlilik Sınavı olacak. Mantık yürütme, sözel ve sayısal beceri gibi durumların ölçüleceği bu sınavda adaylar 80 sorudan sorumlu olacak. 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusuyla karşılaşacak olan adayların burada Türkçe’yi kullanma becerisi de ölçülecektir. Adayların tercih yapabilmesi için Temel Yeterlilik sınavında en az 150 puan alması gerekmektedir.

İKİNCİ OTURUMDA SINAV SORULARI NASIL OLACAK?

Adaylar LYS’nin yerine girecekleri olan ikinci oturumda Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testinden sorumlu olacak. Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek olan bu sınavda adaylar her bölümden 40 soru çözecek.

Pazar günü ise adaylar Dil Sınavı’na girecek. Dil sınavına girecek olan adaylar ise toplam 80 soru ile karşı karşıya olacak.

BARAJ PUAN UYGULAMASI AYNEN DEVAM EDİYOR

YGS’de uygulanan baraj puan uygulaması yeni sınav modelinde de aynı şekilde uygulanacaktır. Temel Yeterlilik Sınavı’ndan 150-180 arasında alan adaylar ön lisans bölümlerine tercih yapabilir. 180 puan ve üzerinde alan adaylar lise 4 yıllık (lisans) bölümlerinde eğitim görebilme hakkına sahiptir.

SINAV SÜRESİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

YGS-LYS’de bütün sorular için sadece 1 dakika süre verilmekteydi. Yeni sınav modelinde artık adaylar her bir soru için 1,5 dakika süre ayırabilecek. Ancak sınavın tam süresi henüz açıklanmamıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.