Ana sayfa Eğitim YKS sınav ücretleri ne kadar olacak? Hangi sınav için ne kadar para...

YKS sınav ücretleri ne kadar olacak? Hangi sınav için ne kadar para yatırılacak

Öğrenciler yeni sınav değişikliğinin ardından ne kadar meblağa yatıracaklarını merak ediyor. Saraç, kaç oturuma girilecekse o kadar para yatırılacak, diyerek öğrencileri aydınlatmaya çalıştı.

6
0

Öğrenciler yeni sınav değişikliğinin ardından ne kadar meblağa yatıracaklarını merak ediyor. Saraç, kaç oturuma girilecekse o kadar para yatırılacak, diyerek öğrencileri aydınlatmaya çalıştı.

Türkiye’de değişen sınav sistemi gündeme bomba gibi düştü. Milyonlarca öğrencinin sınava dair merak ettikleri sorular YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından perşembe günü cevaplandırıldı. 

Milyonlarca öğrenci lisans programına yerleşebilmek için hazirandaki sınava büyük bir hızla çalışıyorlar. Sınav sisteminin değişeceğine ilişkin haberlerden sonra motivasyon sorunu yaşayan öğrencilerin aklında tek bir soru vardı. Sınav yapılacak mı, Sınav neye göre yapılacak, Üniversitelere neye göre yerleştirileceğiz?

Sınav sistemi değişti. Eskiden 2 oturum halinde uygulanan YGS ve LYS’nin yerini ilk oturumda TYS alırkan 2. oturumun yerini YKS aldı. Sınav sisteminin değiştirilmesinin ardından öğrencilerin kafasındaki sorular giderilmeye çalışıldı. İlk defa bu sene uygulanacak olan sınavda öğrencileri nelerin beklediği tam olarak bilinmiyor. Müfredata ve sınava yönelik açıklamalar gün geçtikçe yerine oturuyor.

Sınav sistemine ilişkin değişikliklerin ne olduğunu merak eden öğrenciler, perşembe günü YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamaları ile biraz da olsa aydınlandılar. Akla takılan tek soru kaldı. Sınav için ne kadar para yatırılacağını bilmiyorlar.

Türkiye’deki sınav sisteminde öğrenciler sınava başvuru yaparken belirli bir miktarda mebla yatırak durumundadır. Yeni sınav değişikliğinin ardından 2 oturum halindeki sınava ne kadar para yatıracaklarını merak ediyorlar.

Yekta Saraç sınava yatırılacak meblayı söylememekle birlikte kaç oturuma gireceklerse o kadar para yatıracaklar diyerek birazda olsun öğrencileri aydınlatmaya çalıştı. Yani 2 oturum halinde yapılacak sınava başvuru yapacak öğrenciler ilk sınav için ayrı, 2. sınav için ayrı para yatıracaklar. 2. oturuma girmek isteyen öğrenci ilk oturuma da girmek zorunda. Bu sebpten dolayı 180 barajını aşan öğrenci 2. sınava girmeye hak kazanacak. Hak kazanan öğrencinin isteği doğrultusunda 2. sınav için gerekli meblayı bildirilen bankaya yatırması gerekecek.

Sınava dair bu bilgiler verilirken, sınav üçretlerinin ne kadar olduğu konuşulmadı. Merak edilen sınav ücretlerinin ne kadar olduğu sorusu ilerleyen günlerde cevap bulacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here