Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

YKS sınav sisteminin eski sınav sistemlerinden farklılıkları nelerdir?

Yeni üniversiteye giriş sınavı modeli ile ilgili açıklama YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılmıştı. İşte eski sınav modeliyle yeni sınav modeli arasındaki farklar.

Yeni üniversiteye giriş sınavı modeli ile ilgili açıklama YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılmıştı. İşte eski sınav modeliyle yeni sınav modeli arasındaki farklar.

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, düzenlenen basın toplantısında yeni üniversite sınav modelini açıkladı. Saraç, yeni sınav modeliyle öğrenciler üzerindeki sınav baskısının azaltılacağını dile getirmişti. Kısa süre öncede 2 milyondan fazla ilgilendiren o açıklamaya ilişkin detaylar.

YENİ SINAV SİSTEMİNİN ESKİSİNE GÖRE FARKLARI NELERDİR?

- Advertisement -

YGS ve LYS’de adaylar YGS’ye girdikten sonra 3 ay boyunca LYS’ye girmek için hazırlanmaktaydı. Bunun yanında sınavlar toplam 5 ayrı oturumda gerçekleştirilmekteydi. Ancak yeni sınav modelinde artık 2 oturumda bütün sınavlar gerçekleşecektir. Uzmanlar ve öğrenciler de iki sınav arasındaki en büyük farklılığı bu olarak görmektedir.

Adaylar bu sistemde Haziran ayının bir Cumartesi gününde sınavın iki oturumuna da girecektir. Bu sınav modelindeki bir diğer önemli nokta ise, alınan puanla bir sonraki yıl da tercih yapılabiliyor olmasıdır.

SINAVDA SORULAN SORU SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

YGS’de adaylar 160 sorudan sorumlu olmaktaydı. Ancak artık adaylar ilk oturumda sadece 80 sorudan sorumlu olacaktır. YÖK Başkanı Yekta Saraç, Temel Yeterlilik adı altında gerçekleşecek bu sınavda adayların mantık, akıl yürütme, sözel ve sayısal becerilerinin ölçüleceğini söyledi. Saraç, bu sınavda 40 Matematik ve 40 Türkçe sorusunun sorulacağını ifade etti. Aynı zamanda Türkçe ve Matematiğin puan değerlerinin eşit olduğu açıklandı.

ADAYLARIN SORULAR İÇİN DAHA FAZLA VAKİT AYIRABİLECEĞİ İDDİA EDİLİYOR

Yeni sınav sisteminde artık her bir soruya 1,5 dakika gibi bir süre düşeceği iddia ediliyor. YGS-LYS’de sınavlarda soru başına 1 dakika süre verilmekteydi. Henüz sınavın sorusuna ilişkin bir bilgi aktarılmasa da tahminlerin bu yönde olacağı ifade ediliyor.

YGS-LYS’de 18 farklı puan türüyle hesaplamalar yapılmaktaydı. Ancak YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu durumun öğrencilerin kafasının karışmasına sebep olduğunu ifade etmişti. Bundan dolayı da artık sınavda 5 farklı puan türü olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.