Ana sayfa Eğitim YKS sınav sistemi avantajları ve dezavantajları nelerdir?

YKS sınav sistemi avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yeni sınav sistemi YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni sınav sistemiyle ilgili detayları kamuoyuna duyurmuştu. İşte yeni sınav sisteminin öğrenciler için avantajları ve dezavantajları.

5
0

Yeni sınav sistemi YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni sınav sistemiyle ilgili detayları kamuoyuna duyurmuştu. İşte yeni sınav sisteminin öğrenciler için avantajları ve dezavantajları.

Üniversite sınavı son yapılan açıklamalarla birlikte değişti. Artık üniversite adayları YGS-LYS yerine Yükseköğretim Kurumları Sınav’ında ter dökecek. YÖK Başkanı Saraç yeni sınav modeline ilişkin detayları açıkladı.

Saraç, ilk sınavdan 150’nin üzerinde alan öğrencilerin ikinci sınava da katılabilme hakkına sahip olduğunu belirtti. YÖK Başkanı’nın yaptığı bu açıklama ise büyük merak uyandırdı. Uzmanlar, öğrencilerin baraj puanını geçip geçmediğini nasıl anlayacağını merak etti ve bu anlamda belirsizliklerin söz konusu olduğunu konuştu.

SINAV BİR HAZİRAN AYI HAFTA SONUNDA YAPILACAK

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzman Psikoloji Danışmanı Ece Tözeniş, Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında konuştu. Tözeniş, sınavın bir Haziran ayında hafta sonunda yapılacağını ancak sınavın kesin tarihinin belli olmadığından söz etti. Bunun yanında Tözeniş, sınav sayısının düşmesinin öğrencilere olacak etkisinin de tartışma konusu olduğunu ifade etti.

Ece Tözeniş, 6 oturum yerine 3 oturumda sınavın gerçekleşmesinin ve 18 puandan 5 puan türüne düşürülmesinin büyük kolaylık sağlayacağını konuştu. Ancak bir gün içerisinde bütün sınavların gerçekleşmesinin adaylar açısından kaygıyı artırıp artırmayacağı konusunun tartışmaya açık olduğu belirtiliyor.

SINAV NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR?

Ara sınav olmadığı için öğrencilerin aralıksız olarak çalışma imkanına sahip olduğu belirtiliyor. Çünkü artık YGS olmayacağı için adayların ara dönemde sınava girme yükümlülüğü ortadan kalkmıştır. Aynı zamanda okula devamsızlığın önceki yıllara göre azalacağı ve bununda bir avantaj olarak kabul edilebileceği iddia ediliyor.

BARAJ PUAN UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

2 yıllık (lisans) bölümleri için tercih yapacak olan öğrencilerin herhangi bir puan türünden en az 150’den fazla alması gerekiyor. Ancak 4 yıllık bölümlerde eğitim görmek isteyen adayların ise yine herhangi bir puan türünde 180’den yüksek alması gerekmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here