Ana sayfa Eğitim YKS sınav oturumları kaç dakika olacak?

YKS sınav oturumları kaç dakika olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tüm hatları ile belli oldu. Sınavda ağırlıklı olan dersler Türkçe ve Matematik dersleri.

5
0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tüm hatları ile belli oldu. Sınavda ağırlıklı olan dersler Türkçe ve Matematik dersleri.

Ve sonunda açıklandı ! Milyonlarca öğrencinin heyecan ve merak içinde beklediği yeni sistem belli oldu.  Yeni sistemde ki sınavın adı Yükseköğretim Kurumlar Sınavı  (YÖKS) olarak değiştirildi.

Yeni sistemin genel hatları şöyle olacak. Sınıva iki oturum halinde girilecek. İlk oturum da Türkçe ve Matematik sınavlarına girecek öğrenciler ikinci oturumda coğrafya, sosyal bilgiler, fen bilimleri, Türk Dili edebiyatı derslerinden sınava girecekler. Yabancı dil sınavı ise aynı haftasonunun pazar gününde tek oturum halinde olacak ve 80 sorudan oluşacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumdan oluşacak. Sınavın ilk oturumunda öğrenciler  Temel Yeterlilik sınavına tabi tutulacaklar. Bu testte adayların akıl yürütme, mantıklı düşünme, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ve öğrencilerin sayısal yetenkleri ölçülecek.

Öğleden sonra gerçekleştirilecek olan oturumda ise öğrencilerin lise öğrenimlerinde gördükleri konular ve dersler hakkında sorular oluacak. ( Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, sosyal bilgiler, fen bilimleri ).

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tam tarih olarak belli olmasada Haziran ayında olacağı belli. Sınavın ilk ve ikinci oturumu cumartesi günü olacak, pazar günü ise yabancı dil sınavı yapılacak.

Sınavın birinci oturumu Matematik ve Türkçe dersleri sınavlarından oluşacak ve her iki dersten 40’ar tane soru toplamda 80 soru olacak ve bu soruların puan türü Temel Yeterlilik Testi  (TYT) Puanı olarak adlandırılacak. Temel yeterlilik testinin puanlamasında Matematik dersinin yüzde 50’si  Türkçe dersinin yüzde 50’si alınacak.  YÖK Başkanı Prof.  Yekta Saraç sistemi açıklamadan daha önce sistemin Matematik- Türkçe ağırlıklı olacağını söylemişti bu puanlamadan da bu ağırlığı görebiliyoruz.

Temel Yeterlilik Testinden 180 ve üzeri puan alan öğrenciler üniversitelerin lisans bölümlerini yani 4 yıllık üniversiteleri tercih edebilecekler.

Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan aday bu puanını bir sonraki sene de kullanabilecek. Ayrıca adayların bir önlisans programı tercih edebilmeleri için  Temel Yeterlilik Testinden en az 150 puan alması gerekiyor.

Sınavın ikinci oturumunda ise Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya dan 40 soru. Matematik’den 40 soru, fen bilimlerinden 40 soru ve Sosyla bilimlerden( tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi)  40 soru gelecektir.

İkinci oturumda ki testlerin ağırlıkları ise puan türüne göre şöyle olacak; 

SAYISAL PUAN DA; Matematik testinin ağırlığı yüzde 50, Fen bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50 olacak,

SÖZEL PUAN DA; TÜrk Dili ve Edebiyatı yüzde 50, sosyal bilimlerin ağırlığı yüzde 50 olacak,

EŞİT AĞIRLIK PUAN DA; TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI, coğrafya1 testinin ağırlığı yüzde 50, Matematik testinin ağırlığı ise yüzde 50 olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here