Ana sayfa Eğitim YGS Puanı LYS’yi Nasıl Etkiler? YGS’nin Puan Yüzdesi Nedir?

YGS Puanı LYS’yi Nasıl Etkiler? YGS’nin Puan Yüzdesi Nedir?

Sonuçları açıklanan YGS Sınavından sonra, YGS puanının LYS'ye olan etkisi ve YGS'nin puan yüzdesi, LYS Sınavına katılacak adaylar için şimdiden sıkça araştırılan konular arasında yer aldı.

4
0

Sonuçları açıklanan YGS Sınavından sonra, YGS puanının LYS’ye olan etkisi ve YGS’nin puan yüzdesi, LYS Sınavına katılacak adaylar için şimdiden sıkça araştırılan konular arasında yer aldı.

 12 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen YGS Sınavı’nın sonuçlarının açıklanmasının ardından, yükseköğretime geçiş yapacak adaylar için 2. adım olan LYS Sınavı, Haziran ayında gerçekleşecek. YGS puanı ile tercih edilen bölümleri yazmak istemeyen adaylar için zorunlu olan LYS Sınavı’nın, YGS ile birlikte ele alındığında yapılacak tercihlere etkisi ise şimdiden merak edilenler arasında yer almayı başardı.

 YGS Puanı LYS’yi Nasıl Etkiler?

 LYS Sınavı’nın akabinde tercih yapacak adaylar için, YGS’den aldıkları puanın belirli yüzdesi ile LYS Sınavı’ndan aldıkları puanın belirli yüzdesi birleştirilerek ortaya çıkan puan, tercih puanları olacaktır. Bu tercih puanlarının yüzdeleri ise YGS’den %40, LYS’den %60 olmak üzere belirlenmiştir.

 YGS’nin Puan Yüzdesi Nedir?

 YGS için geçerli olan puan yüzdesi, bahsettiğimiz üzere adayın YGS’den aldığı puanın %40’lık dilimine denk gelen oranıdır diyebiliriz.  YGS’nin puan yüzdesi sadece LYS Sınavı baz alınarak giriş yapılabilen üniversitelerin, tercih edilme durumunda söz konusudur. Yani bir aday, YGS puanı ile giriş yapabileceği bölümleri tercih etmeyi düşünüyorsa, o durumda YGS ham puanı dikkate alınır. Fakat LYS puanı ile giriş yapılabilinen bir bölüm tercih edecekse YGS puanı %40’lık bir yüzde ile ele alınır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here