Ana sayfa Nedir Yeşil Sertifika Nedir? Hangi binalara verilecek?

Yeşil Sertifika Nedir? Hangi binalara verilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı binalara ve yerleşim yerlerine "Yeşil Sertifika" verecek. Yeşil sertifika hangi binalara verilecek? Binalar bu sertifikayı alabilmek için hangi şartalar uymak zorundadır?

6
0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı binalara ve yerleşim yerlerine “Yeşil Sertifika” verecek. Yeşil sertifika hangi binalara verilecek? Binalar bu sertifikayı alabilmek için hangi şartalar uymak zorundadır?

Son günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir düzenleme getirdi. Türkiye genelinde “çevreyle dost” kriterlerine uygunluğu süresince bina ve yerleşim yerlerine “yeşil sertifika” vereceğini açıkladı.

Bu sertifikayı almak isteyen bina ve yerleşim yeri sahipleri bazı kriterlere sahip olmaları gerekir. 

Bakanlık tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Binalar ile yerleşmeler için yeşil sertifika yönetmenliktaslağı” ile “çevreyle dost” ilkelerine sahip olan binalara ve yerleşim yerlerine verilecek yeşil sertifikayla yasal alt yapı oluşturuldu. 

Yeşil sertifika almak tamamen isteğe bağlı olacak. 

Hangi Binalara Yeşil Sertifika Verilecek

Bu belgeyi almak isteyen binalar Bakanlığın getirdiği şartlara uymak zorundadır. Bu nedenle kriterler incelendiğinde Bakanlıkça uygun görülen binalara yeşil sertifika verilir. Uygun bulunmadığı taktirde binalar yeşil sertifika alamaz. Yeşil sertifika alan yerleşim yerlerine ve binalara simgelemesi için logo yapıştırılır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here