Ana sayfa Eğitim Yeni Üniversiteye Giriş Sınavında Derslere Göre Soru Sayısı Dağılımı ve Sınav Tarihi...

Yeni Üniversiteye Giriş Sınavında Derslere Göre Soru Sayısı Dağılımı ve Sınav Tarihi Belli Oldu!

Üniversite sınavı sisteminde yapılan değişim sonrasında detaylar da açıklanmaya devam ediyor. YÖK tarafından yeni üniversiteye giriş sınavı için tarihler ve soru dağılımı kesinleşti.

8
0

Üniversite sınavı sisteminde yapılan değişim sonrasında detaylar da açıklanmaya devam ediyor. YÖK tarafından yeni üniversiteye giriş sınavı için tarihler ve soru dağılımı kesinleşti.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin kafasını bir süredir karıştıran değişiklikler tamamı ile açıklık kazanmaya devam ediyor. Sınav sistemi YGS ve LYS yerine Temel Yetenek Testi ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak aynı gün içerisinde uygulanacak ve TYT sınavından baraj puanı geçen öğrencilerin YKS sınavı için puan hesaplaması yapılacak. Sistemin henüz yeni uygulanmaya başlaması nedeni ilede hem öğrenciler hem de veliler birçok soruyu gündeme taşıdı. Doğal olarak en çok merak edilen konu ise sınavların tarihi ve soru dağılımı oldu.

TYT VE YKS SINAVI SORU DAĞILIMLARI KESİNLİK KAZANDI

Temel Yetenek Sınavı toplamda 80 sorudan oluşacak ve sınada 40 Türkçe ile 40 Matematik sorusu yer alacak. Bu anlamda öğrenciler temel olarak matematik ve Türkçe bilgileri ile ölçülecekler. Bu sınavdan 150 puan barajını aşan öğrencilerin YKS sınavı değerlendirmeye alınacak. YKS sınavında ise toplamda 160 soru sorulacak. Edebiyat ve Dil Bilgisi (Sosyal Bilimler-1) alanında 40 soru, Matematik alanında 40 soru, Fen Bilimleri alanında 40 soru ve Sosyal Bilimler-2 testinde ise 40 soru sorulacak. Öğrenciler YKS sınavında ise 180 puan barajını aşmaları halinde 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilecekler.

Her iki sınav da aynı gün ayrı oturumlarda gerçekleştirilecek. 23 Haziran 2018 sabahı önce Temel Yetenek Testi sınavı yapılacak ve ardından öğle arası sonrasında Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı gerçekleştirilecek. 24 Haziran’da ise Yabancı Dil sınavı tek oturum olarak gerçekleştirilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here