Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yeni Üniversite Sisteminde Soru Dağılımı Ve Sayıları Kaç Olacak? Soru Sayısı Azalacak mı çoğalacak mı?

Eğitim sisteminde köklü değişikliklerin yaşandığı son günlerde, TEOG sınavının kalkmasının ardından, YGS ve LYS^sistemi değişti. Yeni sınav sisteminde soru sayısı azalacak mı artacak mı belli oldu.

Eğitim sisteminde köklü değişikliklerin yaşandığı son günlerde, TEOG sınavının kalkmasının ardından, YGS ve LYS^sistemi değişti. Yeni sınav sisteminde soru sayısı azalacak mı artacak mı belli oldu.

Türkiye’de eğitim sistemi ile ilgili olarak son dönemlerde çok kritik gelişmeler yaşandı. Özellikle sınav sistemlerine yönelik olarak yapılan çok özel çalışmalar ile birlikte, bir nevi reform sürecine girildiği söylenebilir. Bu anlamda bu yıl Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavlarında ortaya çıkan şaibeli süreç, bahsettiğimiz reformu tetikledi. 15 bin öğrencinin sınavdan tam puan alması ile birlikte ortaya çıkan karışıklıklar sonrasında, bir de kurumlara yerleştirmelerde sorunlar çıkınca, birçok veli ve öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayetlerde bulundu. Bu süreçte sorunun çözümlenmesi zorlaşınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik bir adım attı ve TEOG sınavının kaldırılmasını talep etti. Bu talebe en kısa sürede yanıt veren Milli Eğitim Bakanlığı, sınav sistemini kaldırdı ve yerine ortalama notları ile liselere yerleşme sistemi getirildi. Bu sistem değişikliği doğrudan üniversitelere giriş sınavına da etki etti ve bu kapsamda da YÖK ve ÖSYM’nin çalışmaları ile birlikte YGS ve LYS sınavları da resmi olarak kaldırıldı. Bu kaldırılan sınavların yerine ise yeni bir uygulama getirildi. 

YGS ve LYS’nin kaldırılması haberlerinin ardından getirilecek sınav sistemi öğrenciler tarafından yoğun olarak merak edilmekteydi. Yapılan çalışmalar sonucunda kaldırılan YGS ve LYS sınavlarının yerine ise tek sınav uygulaması getirildi. Eski ÖSS sistemine benzer olarak uygulanacak olan sınav tek haftasonunda 3 oturumda gerçekleşecek ve öğrenciler böylelikle komplike bir sınav sürecinden geçmeden sınavlardan puan alarak üniversite tercihlerini gerçekleştirecekler. YGS ve LYS sınavlarında öğrencilerin 18 puan türü ile puanlandırma aldıkları süreç de bu bağlamda ortadan kaldırılmış oldu. Daha sade ve akılcı bir yöntemle hazırlanacak olan sınavda öğrenciler daha az puan türü alarak tercih yapacaklar. Ayrıca hazırlanacak olan çoktan seçmeli sınavlarda sorulan sorular ile öğrencilerin ağırlıklı olarak Türkçe ve Matematik kabiliyetleri ölçülecek. Böylelikle öğrenciler daha çok genel bilgileri ile birbirleri ile yarışacaklar ve stres oranlarının da düşürülmesi sağlanacak. Yeni sınav sisteminde soru sayısı ise muhtemel olarak sabit kalacak. Her bölümden 40 sorunun sorulduğu sistem aynen uygulanmaya devam edecek. YGS’ye benzer olarak üç oturumda gerçekleştirilecek olan sınavlar Haziran ayının 2. veya 3. haftasonunda tek sınav şeklinde gerçekleşecek.

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.