Ana sayfa Eğitim Yeni üniversite sınavında açık uçlu soru çıkacak mı?

Yeni üniversite sınavında açık uçlu soru çıkacak mı?

Yeni üniversite sınavı modeline ilişkin detaylar YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklanmıştı. İşte yeni sınav modelinde açık uçlu sorunun olup olmayacağına ilişkin yapılan o açıklama.

4
0

Yeni üniversite sınavı modeline ilişkin detaylar YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklanmıştı. İşte yeni sınav modelinde açık uçlu sorunun olup olmayacağına ilişkin yapılan o açıklama.

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, kısa bir süre önce yeni üniversiteye giriş modelini açıkladı. 2 milyondan daha fazla adayın başvuracağı işte o sınav modelinde yine açık uçlu soruların olup olmayacağı merak konusu oldu. Saraç, yapmış olduğu açıklamada yeni sınav sisteminde de açık uçlu soruların yer alacağını ifade etti.

AÇIK UÇLU SORULAR NASIL OLACAK?

Öneğin Matematik testinde 3 soru açık uçlu olacak. Adaylar sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanına kodlayacaktır. Cevap kağıdı değerlendirilirken kodlanan bilgiler optik okuyucuya okutulacak. Kodlanmayan veya eksik kodlanan cevapların değerlendirmeye alınmayacağı ifade ediliyor.

YENİ SINAV MODELİ

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç yeni sınav modelinde birinci oturum ve ikinci oturumun aynı günlerde gerçekleştiğini açıklamıştı. Adaylar Haziran ayında bir Cumartesi günü sabah sınavın ilk oturumuna girecek. Sınav sonrasında adaylara öğle yemeği verilecek ve bir süre geçmesi beklenecek. Daha sonra ise adaylar ikinci oturumda ter dökecek.

Bütün adayların ilk oturuma girmesi gerekmektedir. Sınav modelinin en önemli detaylarından bir tanesi de alınan puanın 2 yıl boyunca geçerliliğinin olmasıdır. Ancak bir adayın sınav puanının 2 yıl boyunca geçerli olması için 200’den yüksek alması gerekmektedir. Burada amaç, tercih yapmayan adayların isteğe bağlı olarak bir sonraki yılda da aynı puanı kullanmasıdır. Bu uygulama bir zorunluluk değil, bir tercihtir.

Adaylar önceden sınavın ilk oturumu olan YGS’de 160 soruyla karşı karşıyaydı. Ancak yeni sınav modelinde artık öğrenciler 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Sınavı’nı çözecek.

Sınavın ikinci oturumunda ise adaylar Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimlerinden 40’ar soruyla karşı karşıya olacak. Yabancı Dil sınavına girecek öğrenciler ise sınava Pazar günü girecektir. Pazar günü yapılacak olan dil sınavında ise adaylar 80 sorudan sorumlu olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here