Ana sayfa Eğitim Yeni Üniversite Sınav Sisteminde Sınav Oturumları Kaçar Sorudan Oluşacak

Yeni Üniversite Sınav Sisteminde Sınav Oturumları Kaçar Sorudan Oluşacak

TEOG sınavının kaldırılması sonrasında üniversite sınavları ile ilgili olarak da bir düzenleme gerçekleşti. Bu düzenleme sonrasında oturumlarda kaçar soru sorulacak açıklandı.

6
0

TEOG sınavının kaldırılması sonrasında üniversite sınavları ile ilgili olarak da bir düzenleme gerçekleşti. Bu düzenleme sonrasında oturumlarda kaçar soru sorulacak açıklandı.

Türkiye’de liselere yerleşmek isteyen ilköğretim öğrencilerinin girmeleri gereken Temel Öğretimden Orta Öğretime geçiş sınavı resmi olarak kaldırıldı. Bu sene 15 bin öğrencinin tam puan alması ile beraber ortaya çıkan şaibenin sonrasında sınav sistemi ile ilgili olarak yapılan soruşturmalar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sınav sistemini mantıksız bulduğunu ve kaldırılması gerektiği çağrısını yaptı. Bu çağrı sonrasında harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı sınavın kaldırılması kararını anında gerçekleştirirken, üniversiteye giriş sınavları ile ilgili olarak da bir düzenleme gerçekleştirildi. Bu düzenleme sonrasında YGS ve LYS sınavlarının da resmi olarak kaldırılması kararı verildi. Bu karar ile beraber YGS ve LYS sınavlarının yerine tek aşamalı sınav sistemi tekrar getirildi.

YÖK ve ÖSYM’nin gerçekleştirdiği çalışmalar sonrasında kaldırılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı, yerine üç oturumlu tek sınav uygulaması getirildi. Getirilen bu uygulama ile birlikte artık öğrenciler bir haftasonu içerisinde 3 oturumu gerçekleştirerek, üniversiteye yerleşmek üzere puanlarını alacaklar. Yapılan açıklamalara göre bu kapsamda girilecek olan sınavda öğrencilerin ağırlıklı olarak Matetmatik ve Türkçe bilgileri ölçülecek.

SINAVLARDA SORU SAYILARI DA DEĞİŞECEK

Tanımlandığı üzere kaldırılan eski sınav sisteminin yerine getirilen tek sınav sisteminde soru uygulamaları da optimum seviyeye getirilecek. YÖK’ten gelen açıklamalarda sınava yönelik olarak her çalışmanın, öğrencilerin stresini daha da azaltmaya yönelik olduğuna işaret edilirken eski sınavlarda olduğu gibi 18 puan türü üzerinden bir hesaplama yapılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Şimdilik kesin olarak kaç sorunun yöneltileceği kurum tarafından aktarılmazken, sınavda Türkçe ve Matematik odaklı olarak soruların sorulacağı ancak diğer müfredatın da pek tabii ki sorulmaya devam edileceğinin altı çizildi. 18 puan türü uygulamasının kaldırılması ile birlikte, öğrencilerde oluşan kafa karışıklığının önüne geçileceği ve bu sayede öğrencilerin 5 gün süren komplike sınav sistemi yerine, daha sade bir şekilde sınavlardan puan alacakları açıklandı. Önümüzdeki günlerde ilgili kurumlar tarafından sınavların detayları bütünleşik olarak bir kılavuz ile açık bir şekilde tanıtılacak ve öğrencilere sınava hazırlanırken takip etmeleri gereken süreç mantık çerçevesinde tüm detayları ile birlikte sunulacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here