Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yeni Üniversite Giriş Sınavı TYT’de Barajı Geçmek Zor mu Kolay mı? Merak Edilen Sorulara Cevaplar!

Yakın tarihte kesinlik kazanan yeni üniversiteye giriş sınavı TYT için merak edilen barajı geçmek zor mu kolay mı sorusu ile ilgili yorumları yazımızda ele alacağız.

Yakın tarihte kesinlik kazanan yeni üniversiteye giriş sınavı TYT için merak edilen barajı geçmek zor mu kolay mı sorusu ile ilgili yorumları yazımızda ele alacağız.

Gündemin yaz aylarından bu yana çalkalanmasına sebep olan sınav uygulamaları ile ilgili belirsizlikler kısa bir süre önce netlik kazandı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG sınavı ile ilgili çağrısından kısa bir süre sonra TEOG’un kaldırılmasının ardından gözler YGS ve LYS sınavlarına çevrilmişti. Çok sayıda kişinin akademik geleceğini etkileyecek olan sınavların değiştirileceği ise duyurulduktan sonra YÖK ve ÖSYM tarafından ele alınmış ve sonuç olarak kesin karar verilmişti. An itibariyle üniversiteye giriş sınavları artık iki haftaya yayılan çok oturum ve ayrı bir temel sınavla yapılmayacak.

Yeni uygulama ile birlikte öğrenciler peşpeşe iki sınava girecekler. Bu sınavlardan kritik olanı ise TYT olarak görülüyor. Zira TY’den baraj puanı yani 150 puanı aşamayan öğrenciler YKS sınavına girmeye hak kazanamayacaklar ve bu durumda da üniversitenin 4 yıllık lisans bölümleri için tercih yapamayacaklar. Durum böyle olunca üniversiteye girmek için hazırlıklara başlayan adaylar YGS ile denk niteliklere sahip olan TYT için barajı geçmenin kolay olup olmadığını sorgulamaya başladılar. Biz de okuyucularımız için çeşitli değerlendirmeleri ele alarak baraj konusunda öğrencilerin Temel Yetenek Testi sınavında nasıl bir avantaj yada dezavantaja sahip olduklarını ele alacağız.

- Advertisement -

TEMEL YETENEK TESTİ İLE İLGİLİ BARAJ KONUSU

Barajın aşılıp aşılmamasının zor olup olmadığını merak eden öğrenciler için sınavı iki açıdan ele almak gerekiyor. Sınav YGS’den farklı olarak sadece Türkçe ve Matematik sorularından oluşacak. Bu kapsamda öğrenciler Coğrafya, Tarih, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe gibi alanlarda kendilerini zorlamak durumunda olmayacaklar. Haliyle bu bir avantaj olarak görülüyor ancak burada da sözelciler ve sayısalcılar için kritik bir dezavantaj ortaya çıkabilir. Eşit ağırlık öğrencileri ise sınavın en avantajlı grubu olacak. Çünkü kendi alanları dışında herhangi bir grupta soru çözme zorunlulukları olmayacak.

Bu kapsamda sayısal öğrencilerinin sözele de vakit ayırmaları gerekecek ve sözel öğrencilerinin ise matematiğin temel yapısına hakim olması gerekecek. Temel Yetenek Testi total olarak YGS ile kıyaslandığında barajı aşmak konusunda daha fazla kolaylığa sahip olunabilecek bir sınav olarak görülüyor. Hem öğrencilerin daha odak hazırlanabilecekleri bir sınav olması hem de soru sayısının 80 (40+40) öğrencilerin rahat bir sınav atlatmasını sağlayacak olduğu düşünülüyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.