Ana sayfa Genel Yeni Trafik Sigortası Sistemi Nasıl Olacak İşte Tüm Merak Edilen Konular

Yeni Trafik Sigortası Sistemi Nasıl Olacak İşte Tüm Merak Edilen Konular

Yeni Trafik Sigortası Sistemi Geliyor. Yeni sistem için Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “aracın değil, sürücünün sigortalandığı bir sistem” olacağını iletti.

5
0

Yeni Trafik Sigortası Sistemi Geliyor. Yeni sistem için Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “aracın değil, sürücünün sigortalandığı bir sistem” olacağını iletti.
Yeni Trafik Sigortası Sistemi için iki farklı sistem üzerinde çalışıyor. Türkiye Sigorta Birliği ve Hazine’nin üzerinde çalıştığı yeni sistemde artık arabanin değil, sürücünün sigortalandığı bir sistem olacak.

Kazayı yapanın araba değil, sürücünün olduğu ve iyi sürücülerin daha çok sevineceği bir sistem olduğu açıklamalardan anlaşılıyor. Yıllarca kaza yapmadan arabasını kullananla , kötü kulananan kaza yapan, ceza alanların şuanki sistemde aynı primi ödemesi haksızlık olarak yorumlanıyor. Sistem, sürürüclerin araba kullanırken kurallara uymasını ve daha sağlıklı şekilde kullanarak kazaların da azalmasını sağlamayı da hedefliyor.

İyi sürücülerin az prim ödeyerek, kötü sürücülerin ise bir nevi cezalandırılarak prim ödemeleri yükseliyor. 35 bin Ehliyet sahibine, trafik sigortası yerine  sorumluluk sigortası adı altında sigorta yapacak bir sistem düşünülüyor.  Sistemde, kötü sürücüler 5000 TL ye kadar prim ödeyebilecek. İyi sürücülere ise 400TL ye kadar inen primler çıkabilecek. Her sürücü sorumluluk sigortası yaptırmak zorunda olucak ve TC kimlik numarasından yürüyecek sistemle, araba değil sürücüler sigorta ödeyecek. Yeni düşünülen Trafik sigortası sisteminde “sorumluluk sigortası” yaptırmayanlar araba süremeyecek.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here