Ana sayfa Eğitim Yeni sisteme göre TM puanı ile hangi programlara gidilebilir?

Yeni sisteme göre TM puanı ile hangi programlara gidilebilir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavında 4 ana puan türü olacak. Bu puan türlerinden olan TM puanı üzerinden yapılacak tercihlerle alakalı olarak bölümler belirlendi.

6
0

Yükseköğretim Kurumları Sınavında 4 ana puan türü olacak. Bu puan türlerinden olan TM puanı üzerinden yapılacak tercihlerle alakalı olarak bölümler belirlendi.

Üniversite sınav sistemi geçen hafta yapılan açıklama ile değişmiş ve eski sınav sisteminin yerini Yükseköğretim Kurumları Sınavı almıştı. Bu sınav sistemi ile birlikte ilk aşama olan Temel Yeterlilik Testi sadece Türkçe ve Matematikten oluşacak. Bu sınavda sadece Türkçe ve Matematik sorularının olması diğer sınavların da kendi içinde ayrılması ile birlikte tarih, felsefe gibi derslerin sorularının TM puanı alacak kişilerin cevaplamayacağı biliniyor. Bu konu ile alakalı olarak tartışmalar da alevlendi. 

Eski sınav sistemine göre TM puan alanı ile birlikte tercih yapılan bölümlerden bazılarının sosyal puanına taşınması gündemde. Öneğin eski sınav sistemi puan ve tercih durumlarında TM puanı altında tercih yapılan Arkeoloji bölümüne girmek isteyen bir kişi hiçbir tarih sorusu çözmeden bölüme yerleşebilecek. Bununla alakalı olarak bir değişiklik olacağı şimdiden görüşülmeye başlandı. Özellikle sosyal medyada bu konuya gerçekleşen tepkiler sebebiyle ÖSYM’nin bir takım çalışmalar yapması bekleniyor. 

Tüm bu standartlar altında tarih felsefe gibi derslerin sınavlara etkisinin azalması bu branşta görev yapan öğretmenlerin ve şu anda yetişmekte olan öğretmen adaylarının işsizlikle karşı karşıya kalabileceği de öngörülüyor.

TM puanı ile birlikte tercih yapılan ancak yeni sistemdeki sıkıntı sebebiyle tartışma yaratan belli başlı bölümler ise şu şekilde ; 

-Antropoloji

-Arkeoloji

-Bilgi ve Belge Yönetimi

-Bilim tarihi

-Çocuk Gelişimi

-Felsefe

-Felsefe Grubu Öğretmenliği

-Grafik Tasarım

-Hukuk

-Müzecilik

-Psikoloji

-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

-Sosyoloji

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here