Ana sayfa Eğitim Yeni Sınav Sisteminde 80 Soru için 90 dakika Yeterli Olacak Mı?

Yeni Sınav Sisteminde 80 Soru için 90 dakika Yeterli Olacak Mı?

Bu yıl uygulamaya girecek olan YKS sınav sisteminde sorulacak 80 soru için sürenin yetip yetmeyeceği tartışılıyor...

5
0

Bu yıl uygulamaya girecek olan YKS sınav sisteminde sorulacak 80 soru için sürenin yetip yetmeyeceği tartışılıyor…

  Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yerini alan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için, İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç yeni sınav sisteminin hayırlı olmasını diledi. Sınava girecek olanlar için, soru sayılarının azalmasından dolayı sınavın ayırt edici özelliğinin arttığını vurgulayan Kılanç; üniversite adaylarının müfredattaki tüm konulara çok iyi çalışmaları gerektiğini söyledi.

  Sınav sisteminin değiştiği yıl öğrenciler, veliler ve eğitimciler için belirsiz geçtiğini söyleyen Kılanç, YÖK ve ÖSYM’nin TYT ve YKS oturumlarında uygulanacak sınavlarına önek olması adına en yakın zamanda önek bir soru kitapçığı hazırlanacağını belirtti. 

  Burak Kılanç, 2017-2018 başvurularının ne zaman yapılacağını bilmediğini söylerken, Mart ayı içersinde başvuru kılavuzunun yayınlanıp başvuruların alınmasının olası olabileceğini belirtti. 

  Malatya’da 26-27 Ekim tarihlerinde düzenlenen EKET Üniversite Tercih Fuarlarında konuşma yapan İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç; yeni sınav sisteminin merkezinde Türkçe ve Matematik derslerinin olduğunu söyledi. YGS’de adaylar 80 soruluk Türkçe ve Matematik için 160 dakika yoğunlaşabiliyorlardı. Ancak yeni sistemde soru sayısı aynı kalarak süre 90 dakikaya indirildi. Kılanç bu konuda sürenin yetersizliğini gösterdiğini, bu yüzden de adaylardan testte hızlanmaları gerektiğini önemle vurguladı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here