Son yılların en çok tercih edilen yatırım araçlarından olan kripto paralara ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Yatırımcılar borsa, altın derken şimdi de sanal paraya ilgi duymaya başladı. Peki 2021 yılında hangi kripto paralara yatırım yapılmalı? İşte detaylar.

Yatırım finansman aracı olarak son yılların en revaçta yatırı şekli olan kripto paraların vatandaşların alakalarını bir hayli eçkmiş durumda. Yapılan yatırımlarla paralarını katlamak isteyenler hangi sanal para birimine yatırım yapacaklarını merak ediyor. Dijital para olarakta bilinen kripto paraya nasıl yatırım yapılır? Hangisi daha çok değer kazanır gibi detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. 

Dijital para yatırım dünyasında yükseliş trendi devam ediyor. Bitcoin’in yükselmesi ile birlikte farklı kripto para arayışı içerisinde olan yatırımcılar hangisine yatırım yapacaklar hangi dijital para alınmalı sorusunun cevabını aramaya başladı. Haberimizde en iyi dijital para listesini bulabilirsiniz. 

Yatırımcıların en gözde sanal para birimleri kar rekorları kırmaya devam ediyor. Yapılacak en güvenli limanı bulmaya çalışan yatırımcılar hangi paraya yatırım yapacaklarını sorgulamaya başladı. Trend yatırım aracı haline gelen kripto paraları haberimizin detayında derledik.

Dijital Paraya Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Öncelikle bu paraları almanız için aracı kurumdan hesap açtırmak zorundasınız. Ülkemizde bu şekilde yatırım aracılığı yapan şirketler bulunmakta. O şirketlerin intenet sitelerinden hesabınızı aktif hale getirebilirsinzi. Oradaki hesabınıza paranızı havale edip para alma işlemine başlayabilir ve yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Şirketlere üye olurken müşterilerine verdiği hizmetlere iyi bakılmalı. Size teknik analiz raporları gönderecek şirketler tercih edilmeli.

Kripto Para Alabileceğiniz En İyi 10 Borsa

1.Binance

2.Coinbase

3.Kraken

5.Bitfinex

6.Gemini

7.OKEx

8.Huobi Global

9.Bitstamp

10.FTX

En İyi Beş Sanal Para

Önerimizdeki ilk Bitcoin altenatifi olan Ethereum , Akıllı Sözleşmelerin ve Merkezi Olmayan Uygulamaların (DApp) herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan oluşturulmasını ve çalıştırılmasını sağlayan merkezi olmayan bir yazılımdır.  Ethereum’un arkasındaki gaye, ırkı, etnik kökeni veya inancı ne olursa olsun, dünyadaki tüm insanların ücretsiz bir şekilde erişebileceği merkezi olmayan bir finansal ürünler paketi oluşturmaktır.  2021’de Ethereum, fikir birliği algoritmasını iş kanıtı’ndan risk kanıtı’na değiştirmeyi planlıyor. Bu hareket, Ethereum’un ağının kendisini çok daha az enerji ve iyileştirilmiş işlem hızı ile çalıştırmasına izin verecek. Teminat kanıtı, ağ katılımcılarının ağda kendi eterlerini “hisselerine” izin verir. Bu süreç, ağın güvenliğini sağlamaya ve gerçekleşen işlemleri işlemeye yardımcı olur. Bunu yapanlar faiz hesabına benzer şekilde ödüllendirilir. Bu, madencilerin işlemleri işlemek için daha fazla Bitcoin ile ödüllendirildiği Bitcoin’in çalışma kanıtı mekanizmasına bir seçenektir.

2. Litecoin (LTC)

2011’de piyasaya giren Litecoin , Bitcoin’in peşinden giden ilk sanal para birimiydi. Google eski çalışanı mühendis olan Charlie Lee tarafından geliştirildi.  Litecoin birçok yönden Bitcoin’e benzese de, daha hızlı blok oluşturma oranına sahip ve bu sebeple daha hızlı onay süresi sunar.  Ocak 2021 itibarıyla Litecoin, 10.1 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 153.88 dolarlık bir token başına değere sahip. Bu yükseliş onu dünyanın altıncı en büyük dijital para birimi haline getirdi.

3. Cardano

(ADA) Cardano, mühendisler, matematikçiler ve kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı bir yaklaşımla oluşturulan bir “Ouroboros kanıt kanıtı” sanal para birimidir. Proje, Ethereum’un ilk beş kurucu üyesinden biri olan Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Ethereum’un  alakalı bazı anlaşmazlıklar yaşadı ve sonra ayrıldı ve daha sonra Cardano’nun oluşturulmasına yardım etti. Projenin arka planındaki uzmanlar çeşitli konularda blok zincir teknolojisi hakkında 90’dan fazla yazı yazdı.

.Ocak 2021 itibariyle Cardano, 9,8 milyar dolarlık piyasa değerine ve 0,31 dolara bir ADA işlemine sahip oldu. 

4. Polkadot (DOT)

Polkadot’un temel bileşeni, değişen ağların birlikte çalışmasına izin veren röle zinciridir. Ayrıca, belirli kullanım durumları için kendi yerel simgeleri ile “parachain” veya paralel blok zincirlerine izin verir.

Polkadot, Ethereum projesinin ilk kurucularının bir başka üyesi olan ve projenin geleceği hakkında farklı fikirlere sahip olan Gavin Wood tarafından oluşturuldu. Ocak 2021 itibariyle, Polkadot 11,2 milyar dolarlık piyasa değerine ve 12,54 dolara bir DOT işlemine sahip.

5. Tether (USDT

Tether, dalgalanmayı azaltmak için piyasa değerini bir para birimine veya başka bir harici referans noktasına sabitlemeyi öncüleyen bir grup sözde stabilcoin , kripto para birimlerinin ilk ve en popülerlerinden biriydi . Çoğu dijital para birimi, hatta Bitcoin gibi büyük olanlar bile, sık sık dramatik dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve diğer sabit paralar, aksi takdirde temkinli olabilecek kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını yumuşatmaya çalışır. 2014 yılında piyasaya sürülen Tether, kendisini “fiat para birimlerinin dijital bir şekilde kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmış, blok zinciri etkin bir platform” olarak tanımlıyor. Ocak 2021’de Tether, 24,4 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ve 1,00 dolarlık token değeri ile piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi.

Yatırımcılar her geçen gün bu sanal paraları merak ediyor. Sanal paralar ile ilgili gelişmeler haberlerimizde yer alacak. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here