Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği Nedir Kabul Edilirse Nasıl Uygulanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinin imzaya açıldığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinin imzaya açıldığını söyledi.

TRT Haber’e konuk olarak katılan Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yarı zamanlı çalışma yönetmeliği ile ilgili merak edilen soruları cevapladı. Binlerce çalışan memur annelerin merakla beklediği yönetmelik bir ay içerisinde hayata geçeceği düşünülüyor. Çalışma ve Sosyal Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada;

“Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Yönetmeliği biz imzaladık. Başbakan’ın imzasından sonra Remi Gazete’de yayımlanacak” dedi. Bakan Müezzinoğlu,  Yarı çalışma yönetmeliğinin bir ay içerisinde hayat geçmesini planladıklarını söyledi.

Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği Nedir ?

Yarı zamanlı çalışma hakkı doğum yapmış çalışanlar için uygulanıyor. Yönetmeliğe göre çalışan anne, ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir. 1. çocukta 60, 2. çocukta 120, 3. çocukta 180 gün süreli yarı çalışma hakkı tanınmıştır. Yarı zamanlı çalışan anne maaşının kesilen kısmını devletten alıyor. Eşi çalışmayana yarı zamanla çalışma hakkından faydalanamıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.