Ana sayfa Genel Yargıtay Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Kimler Olabilir?

Yargıtay Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Kimler Olabilir?

Yargıtay Zabıt Katibi olmak isteyenlerin taşımaları gereken şartlar ve mülakat aşamaları için yazımıza gözatmanızı tavsiye ederiz.

5
0

Yargıtay Zabıt Katibi olmak isteyenlerin taşımaları gereken şartlar ve mülakat aşamaları için yazımıza gözatmanızı tavsiye ederiz.

Yargıtay Zabıt Katibi, yerel mahkemeler veya Yargıtay’da hizmet verir. Yargıtay’da ya da yerel mahkemelerdeki evrak işleri ile ilgilenirler. Zabıt katiplerinde aranan en büyük özellik klavye ile yazma hızıdır.

YARGITAY ZABIT MEMURU OLMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

-657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanununun 48. maddesinde yer alan şartları taşıyor olmak,
-31.12.2012 tarihinden sonra 35 yaşını aşmamış olmak,
-Başvuracak lisans mezunlarının KPSS P3 Puan türünden en az 70, önlisans mezunlarının ise KPSS 94 Puan türünden en az 70 almaları gerekmektedir,
-Üniversitelerin ve meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden mezun olmak,
-Lise mezunları için ticaret ya da bilgisayar mezunu olmak,
-Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar ve daktilo kurslarını bitirdiğine dair sertifika.

Bu şartları taşıyan adaylar için yapılacak yazılı mülakatta adaylara, oluşturulan komisyon tarafından belirlenecek olan metni, imla ve noktalamalara dikkat ederek 3 dakikada en az doksan kelime yazılması zorunludur. Mülakatlara katılan adayların başarı puanları,sınav puanlarının %40’ı, uygulama sınavının %40’ı ve sözlü mülakat sınavının %20’si alınarak hesaplanacaktır. Başarı puanı en az 70 olmak zorundadır.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here