Ana sayfa Finans Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim ne zaman yasalaşacak?

Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim ne zaman yasalaşacak?

Vergisini düzenli ödeyen mükellefe ödül. Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim ne zaman yasalaşacak? Mükellefler bu indirimden nasıl faydalanılacak

5
0

Vergisini düzenli ödeyen mükellefe ödül. Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim ne zaman yasalaşacak? Mükellefler bu indirimden nasıl faydalanılacak
 Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim geliyor. Düzenli vergi ödeyen mükelleflere vergi indirimi genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırılması gibi düzenlemenin yer aldığı kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Yasa TBMM’de kabul edilirse Gelir Vergisi Kanunu’nun 121. Maddesi’nde düzenleme yapılarak “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirim”i şeklinde düzenlenecek. 

Kesin tarih için bakanlık tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı. Kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu ve Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Nasıl faydalanılacak

İndirimden yararlanma şartları ise Gelir Vergisi olanlar, zirai veya ticari faaliyetlerinden dolayı bankacılık, sigortacılık sektörlerinin dışındaki tüm mükellefler bu indirimden yararlanabilecek. İndirim 1 milyon TL’yi geçmeyecek. Kurumlar Vergisi mükelleflerinden, maddede yer alan şartları taşıyanlar  yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannameler üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5’i vergiden indirilecek. Bakanlar kurulu, üst sınır tutarındaki iki katına kadar çıkabilecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here