Ana sayfa Genel Vefat Eden ( ÖLEN ) Kişilerin Borçları Nasıl Ödenir? Borcu Kim Öder

Vefat Eden ( ÖLEN ) Kişilerin Borçları Nasıl Ödenir? Borcu Kim Öder

Kredi çeken bir kişi borcunu ödemeden vefat ederse borcuna ne olacak? Hayat sigortası yaptırmışsa, sigorta şirketi borcu ödemektedir. Ancak sigortası yoksa üzerine var olan mülke banka tarafından el konur.

7
0

Kredi çeken bir kişi borcunu ödemeden vefat ederse borcuna ne olacak? Hayat sigortası yaptırmışsa, sigorta şirketi borcu ödemektedir. Ancak sigortası yoksa üzerine var olan mülke banka tarafından el konur.

Sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi de vefat ede kişinin kredi borçlarının durumu ne olacağıdır. 

Birçok sebepten dolayı nakit paraya ihtiyaç duyulduğu için bankalara kredi talebinde bulunup kredi çekiliyor. Bankaların ödeme planlarına göre kısa ve uzun vadede ödenebilecek krediler bulunmaktadır. Vade süreleri ve kredi miktarları, kredi başvuru talebinde bulunan müşterinin gelirine ve kredi notuna göre verilebilmektdir. Ancak krediyi veren bankalar, kredinin ödenmesi durumunda birtakım sorunlarla karşılaşıyorlar bunlardan bir tanesi de kredi çeken kişinin kredi borcunu bitirmeden vefat etmesi. 

Kredi çeken kişi kredi borçlarını ödemeden vefat ederse kredi borcunun ödeme planının ve kim tarafından ödeneceğinin düzenlemesi önceden belirlenmiştir.  Müşteri kendini garanti altına almak için Hayat sigortası yaptırabilir. Tabi ödeme durumları sigorta şirketlerine göre farklılık göserse de uygulanışı benzerdir. Düzenli olarak hayat sigortasını işlediğiniz zaman garanti altına alınmış oluyorsunuz. Ölüm durumunda da sizin yerinize hayat sigortası bankaya olan borcunuzu ödüyor. Üstelik ölen kişinin bu zaman kadar bankaya yatırdığı meblağayı mirasçısı yasal yollarla geri alabiliyor.

Hayat sigortasının, borcu ödemediği durumlar da vardır tabi. Bunlar, eğer ölen kişinin ölümcül bir rahatsızlığı varsa ve bunu sigorta şirketinden gizlediyse açığa çıkması durumunda sigorta şirketi borcu ödemez. Aynı zamanda kasten ölümlerde yani intihar gibi ölümlerde sigorta şirketi yine borcu ödememektedir. Öneğin kansere yakalanmış bir müşteri kredisini çekip hayat sigortasını yaptırırken bunu sigorta şirketinden gizliyorsa, olası bir durumda müşteri vefat edince banka tarafından da bu durum öğrenildiği zaman, sigorta bankaya olan borcu ödemiyor 

Hayat sigortasını yaptırmamış bir müşteri, kredi borcu bitmeden önce ölürse, banka ölen kişinin mirasına el koyuyor. Mirasçı eğer ölen kişinin borcunu öderse mirası geri alabiliyor. Eğer ölen kişi kefil göstermişse ve ardından borcunu ödememişse, borç kefil olan kişiye kalıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here