Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem için YÖK Başkanı Açıklaması! İşte Yeni Sistemin Detayları!

Üniversiteye giriş sisteminin değişileceği epey bir süredir konuşuluyordu. Gereken açıklama YÖK Başkanı’ndan geldi.

Üniversiteye giriş sisteminin değişileceği epey bir süredir konuşuluyordu. Gereken açıklama YÖK Başkanı’ndan geldi.

Ülkemizde TEOG’un kaldırılmasının ardından yoğun istekler ve şikayetler sonucunda yürülükten kaldırılması talep edilen şu anki üniversiteye giriş sistemi ile alakalı soru işaretleri hala yerini koruyordu. TEOG’un nasıl bir düzende olacağı önceden açıklanmıştı ancak henüz yeni bir proje olan üniversite sınavı değişiklik talebi ile alakalı olarak çalışmalar devam ediyordu. 

Alınan bilgiye göre Yüksek Öğretim Kurulu başkanı Yekta Saraç bugün bir açıklama yapacak. Açıklama yapılmadan bazı bilgiler ise şimdiden sızmış durumda. Bu sene 2 milyondan fazla öğrencinin girecek olduğu sınavın akıbeti ile alakalı olarak bazı bilgiler mevcut. 

- Advertisement -

Yeni üniversite sınavı programında haziran ayında iki adet sınav düzenlenecek. Bu sınavlar 2 gün gerçekleşecek. İlk sınav tıpkı bir önceki sistemde yer alan YGS gibi olacak. Sınava girecek olan adaylar bu sınavda kesinlikle bulunmak zorunda olacak. Bu sınavda gelecek sorular ise bütün herkesin ortak olarak gördüğü derslerden oluşacak.

İkinci aşama sınavı ise alan testleri yapılacak. Buradaki sorularda ise adaylar okumak istedikleri bölüme göre cevaplayacak. Tıpkı önceden olduğu gibi mühendislik okumak isteyen bir kişi matematik ve fen bilimleri sorularını çözmesi yeterli olacak. Önceden yapıldığı gibi farklı bir oturumda değil tek seferde düzenlenecek olan alan sınavlarının puanlama sistemi da bununla birlikte değişecek.

PUAN TÜRÜ AZALDI

Yapılacak olan değişikliklerler birlikte puanlama sisteminin de değişmesi gündemde. Özellikle eskiden fazlaca dikkat çeken 18 puan türünün yerini artık 4 puan türü alacak. Temel olarak Eşit Ağırlık, Sözel ve sayısal puanları bulunacak. Bu puan çeşitlerine göre adaylar bölümlere yerleşecek. Genel olarak bu puanlara en büyük katkıyı Türkçe ve Matematik kategorileri verecek. 

Ayrıca bugün yapılacak olan açıklamada epey bir süredir konuşulan baraj sisteminin de açıklanması bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.