Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Üniversiteye geçiş sistemleri YGS-LYS ve TYT-YKS arasındaki farklar nelerdir?

Üniversiteye geçişte kullanılacak olan YKS sisteminin bir önceki sisteme göre farklarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Üniversiteye geçişte kullanılacak olan YKS sisteminin bir önceki sisteme göre farklarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde sık sık değişen sınav sistemlerine bu yıl iki değişiklik daha geldi. TEOG’un (Temeleğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) kaldırılmasından sonra üniversiteye geçişte kullanılan YGS ve LYS sistemi de kaldırılmıştı. 2017 – 2018 eğitim öğretim dönemi ile birlikte üniversiteye girişlerde kullanılacak olan yöntemi YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) Başkanı Yekta Saraç, YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sınavı) olarak açıkladı. Eski sistem olan YGS – LYS sisteminde adaylar ilk olarak YGS sınavına girip baraj puanını aştıkları taktirde LYS sistemine girebiliyordu.

Yeni sistem olan YKS sisteminde ise adaylar her yıl haziran ayında cumartesi günü uygulanacak olan sınavlarda ilk oturumda Temel Yetenek Testi’ni çözecekler. Temel Yetenek Testi sınavına girmeyen adaylar ikinci oturuma katılamayacak. Adaylar aynı hafta sonu pazar günü ise dil sınavına girecekler.

- Advertisement -

Adayların lisans ve önlisans programlarını tercih edebilmeleri için baraj puanını aşmaları şart. 150 puan ve üstünü alan adaylar önlisans programlarını tercih edebilecek. Lisans programlarını tercih edebilmek için adayların almaları gereken puan ise 180 ve üzeri olmalıdır. 

Temel Yetenek Testinde adaylar matematik ve Türkçe soruları çözecek. Adaylar her iki testten 40ar soru yani toplamda 80 soru çözecek.  Eşit olarak hesaplanacak puan sisteminde Türkçe ve Matematik sorularının etkisi yüzde 50 olacak. Bu test ile birlikte adayların TYT puanı oluşturulacak. 

YKS‘nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) YGS ve LYS sisteminden farkları ise şunlardır. YKS sisteminde adaylar 200 ve üzeri puanlar aldıkları takdirde puanları bir sonraki yıl da geçerli olabilecek. YGS ve LYS sistemine göre soru sayısı daha az ve sınav süresi daha kısa olacak. Ayrıca YGS ve LYS sınavları arasındaki yaklaşık 4 aylık boşluk YKS de olmayacak YGS ve LYS sisteminde 18 olan puan türü sayısı, YKS sisteminde 4 puan türüne düşürülmüştür. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.