Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Üniversite sınav sayısının düşmesi öğrenciler için avantaj mı?

YGS ile LYS arasında bulunan üç aylık bir süreç yeni sınav sistemi ile düşürüldü. Öğrencilerin stresinin azalması için yapılan bu sınav sisteminin avantajları da dezavantajları da bulunmakta.

YGS ile LYS arasında bulunan üç aylık bir süreç yeni sınav sistemi ile düşürüldü. Öğrencilerin stresinin azalması için yapılan bu sınav sisteminin avantajları da dezavantajları da bulunmakta.

YÖK üniversite sınavında yeni bir sınav sistemine adım attı. YGS ile LYS arasında olan uzun sürecin öğrenciyi strese sokan bir durum olduğunu belirten YÖK Başkanı Saraç bu sürecin olmayacağını yeni sınav sisteminde tüm sınavların aynı ay içinde gerçekleşeceğini belirtti.Yeni sınav sistemi hakkında basın toplantısında konuşan Saraç, sadece sürede değil sıoru sayısında ve sınavın gerçekleşme şeklinde de değişikliğe gidildiğini belirtti. 

Sınavın sadece haziran ayında gerçekleşmesi öğrencilerin stresini azaltsa bile çoklu oturum şeklinde gerçekleşmesi de daha fazla stres altına girmelerine neden olmakta. Bir haftasonunda çoklu oturumlar şeklinde gerçekleşecek. Yükseköğretim Giriş Sınavı olan sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değişti. Hem süresinin hem de sınav sorularında değişikliğe gidilen sistemde. Sınav haziran ayında çoklu oturumlar şeklinde gerçekleşecek. Eskiden 160 soru olan ve 4 kategoriye ayrılan sınav sistemi yerine 80 soruluk ve Türkçe ile Temel Matematik kategorilerine ayrılan sınav sistemi geldi.

- Advertisement -

Haziranda gerçekleşecek olan ilk sınav temel yeterlilik sınavı olacak. Bu sınavdan 180 puan üzeri alanlar lisans için başvuruda bulunabilecek. Üniversiteye girecek adayların bu sınavdaki avantajlarından biri de soru sayısı ve arada uzunbir sürecin olmaması oldu. Sadece yabancı dil sınavının bir hafta sonra yapılacağı söylendi. Sınav sayısında yapılan düşüşlerden sonra sınav sorularında da azalma oldu. LYS de tüm sınavların soru sayısı 40 olarak belirtildi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, eski sistemin öğrenciler üzerinde fazla strese neden olduğunu belirtirken yeni sistemin bir diğer özelliğini de basın toplantısında açıkladı. Yeni sınav sisteminde aldığınız puanı 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Yeni sınav sistemi 2018 yılında uygulamaya geçilecek. 2018 haziran ayında üniversite adayları haftasonu çoklu oturum şeklinde gerçekleşecek olan sınava girecektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.