Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

TYT’de Tek Puan Türü Mü Olacak? Mağduriyet Nasıl Giderilecek

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda yer alan Temel Yeterlilik Testi tek puan türünde mi olacak sorusu sorulurken. Bu puanlama sistemiyle ilgili mağduriyetlerin yaşanacağı belirtiliyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda yer alan Temel Yeterlilik Testi tek puan türünde mi olacak sorusu sorulurken. Bu puanlama sistemiyle ilgili mağduriyetlerin yaşanacağı belirtiliyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile üniversiteye geçişte birçok kural değişmiş ve yeni sistem açıklandıktan itibaren eleştiri almaya başlamıştı. Yeni sınav kurallarıyla ilgili bir eleştiride TYT’de tek puan türünün olup olmayacağı. Temel Yeterlilik Tesitinde 40 Türkçe 40 Matematik sorusuyla  400 bin kişilik ön lisans kontenjan yerleştirmesi yapmanın doğru olmayacağı yönünde eleştiriler hakim. Bu puanlama sistemiyle adayların birbirine yakın puanlar alacağı ve işin içine diploma notunun girmesiyle öğretmenlere baskı oluşturacağı ve öğrencinin omuzlarına aileler tarafından okul derslerine önem vermesi yönünde baskı yapılacağı gibi olumsuz sonuçlar doğurması bekleneceği dile getiriliyor. Tek puan türü ile sağlıklı seçim yapılamayacağını dile getiren öğretmenler bunca öğrencinin sadece TYT puan türüyle seçim yapması son derece yanlış olduğunu dile getitriyor. 

Uzmanlar TYT puanlama sisteminde TYT-1 ve TYT-2 puanlama sisteminin getirilmesi gerektiği görüşünde birleşiyor. TYT-1 puan türünde Türkçe ve Matematik %50 oranlarıyla sayısal öğrencileri seçim yaparken TYT-2 puan sistemiyle Türkçe %60 Matematik %40 oranında hesaplanması sonucu sözel ve eşit ağırlık bölüm öğrencileri seçim yapılabilir denildi. Sadece tek TYT puanlaması yapılası Türkçe %50 Matematik % 50 oranlaması sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin başarılarını düşüreceği söyleniyor. Bu puanlama sistemiyle öğrencilerin 150 ve 180 baraj puanını geçmesinin zorlaşacağını dile getiren uzmanlar Türkiye’de ki matematik gerçeğinin altını çizdi. Tek puan türünün öğrenciler için olumsuz sonuçlar doğracağı beklentisi yükse olduğunu söyleyen eğitimciler bu puanlama sisteminde yenilik yapılması gerektiğini vurguluyor. 

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.