Ana sayfa Eğitim TYT’de 180 Puan Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor? Avantaj Eşit Ağırlıkçılarda

TYT’de 180 Puan Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor? Avantaj Eşit Ağırlıkçılarda

Üniversiteye giriş sınavlarına getirilen yeni sistem geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin baraj puanı 180'i geçmek için kaç net doğru cevap yapmak gerekiyor? detaylar yazımızda.

6
0

Üniversiteye giriş sınavlarına getirilen yeni sistem geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin baraj puanı 180’i geçmek için kaç net doğru cevap yapmak gerekiyor? detaylar yazımızda.

Uzmanların yorumlarına göre, yenilenen üniversiteye giriş sınavının ilk aşaması başarısız öğrencileri sevindirirken, çalışkan öğrencileri üzecek. Önceki sistemde 180 barajını geçmek için 32 net gerekliyken, bu hesaplama sisteminde barajı geçmek için 16 net yeterli olacak. TYT’deki en avantajlı kesim ise eşit ağırlıkçılar olacak gibi görünüyor.

Uzmanlar, adayların paragraf soruları ve temel matematik sorularına yoğunlaşmaları önerisinde bulundu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni sınav sistemi Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) tartışmalara ve görüş ayrılıklarına sebep olmaya devam ediyor. Eğitimciler tarafından barajı geçmenin kolaylaştığı yönünde yorumlar yapıldı. Eski sistemde adayların ilk sınavda belirlenen 180 barajını geçmeleri için soruların yüzde 20’sini doğru yanıtlamaları yani 32 net yapmaları gerekiyorken, Temel Yeterlilik Testi’nde yine yüzde 20 doğru gerekliliği sistemi kullanılırsa 16 net yapmak yeterli olacak. Ayrıca Türkçe ve matematik öne çıktığından, eşit ağırlıkçılar daha avantajlı durumda.

Psikoloji ve hukuk alanlarını dolduran sayısalcılar, süre nedeniyle kendi alanlarına yoğunlaşmak durumunda kalacak ve bahsedilen alan bölümlerini TM’ciler kazanacak gibi duruyor. 

AVANTAJLILAR

Sistemden en avantajlı çıkacak öğrenci grubu orta ve düşük başarı düzeyli olanlar. Orta düzeyde başarılı liseler öne çıkabilir. Kimi düşük başarı seviyesindeki anadolu ve imam hatip liseleri de bu duruma dahil olacak.

İlk sınavda fen ve sosyal bilimler gibi derslere yer verilmemiş. Bu durum meslek liseli adayların 2 yıllık bölümlere yerleşmesini kolaylaştırabilir. Meslekyüksekokulları’nın sağlıkla ilgili alanlarına daha önce sayısalcılar yerleşirken, yeni sistemde bu bölümlere bile TM ağırlıklı puanlarla girilecek. Böylece meslek lisesinde okuyan ya da fen, tarih, coğrafya derslerini almayan öğrenciler MYO’ları kazanma şansına sahip olacak.

Vakıf üniversitelerinin kontenjanları rahatça dolabilecek gibi görünüyor. Bu yıl vakıf üniversiteleri başta olmak üzere toplam 300 bin kişilik kontenjan boş kalmıştı.

Eşit ağırlık bölümleri daha avantajlı. İlk oturumda yalnızca türkçe matematik olacak. İkinci oturumda ise tek test kitapçığı dağıtılacak. 160 sorunun yer aldığı testte her soruya ortalama 2 dakika verilecek. O süre içinde sayısalcılar alan testlerini çözmeye yoğunlaşacağından diğer alanlara geçmişte ayırdıkları zamanı bulamayacaklar. Bu da TM öğrencilerine avantaj sağlayacak. Çünkü psikoloji, hukuk gibi bölümlere geçmişte daha çok sayısal çıkışlı adaylar yerleşiyordu. 

DEZAVANTAJLILAR

Yeni sistem ve hesaplamalar, çalışkan öğrencileri ve fen, sosyal bilimler gibi derlerde başarı düzeyi yüksek anadolu lisesi öğrencilerini olumsuz etkileyebilir. İyi olarak tanımlanan adayların sınav motivasyonunun düşebileceği konuşuluyor.

Genel sıralamada okul türleri itibarıyla bir değişiklik yok. Fakat aralarındaki farklar azalabilir. Bu durum dengelemeye değil, seçici ve eleyici fonksiyonun zayıfladığına işaret eder.

Puan türlerinde yüzde 70 oranında Türkçe Matematik etkili. Puan türlerinin azaltılması, soru sayılarının daralması, türkçe matematiğin etkisinin artmasıyla şimdilik herkes aynı havuzda gibi görünüyor. Çalışanla çalışmayanı ayırt etmek eskiye oranla daha zor olacak.

YENİ SİSTEME NASIL ÇALIŞILMALI?

Yeni sistem, Türkçe-Matematik ağırlıklı. Okuduğunu anlamaya dayalı paragraf sorularına ağırlık vermek gerekiyor. Her gün paragraf sorusu çözmekte fayda var. Matematik ise basit, temel kavramlara çalışmak yeterli olacak. Eski sistemde matematik sorusu çözemeyenler ağırlığı sözel derslere verebiliyordu ancak yeni sistemde herkesin matematik sorusu çözmesi şart.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here