Ana sayfa Eğitim TYT ve YKS’de TM’ci Öğrenciler hangi programları tercih edebilir?

TYT ve YKS’de TM’ci Öğrenciler hangi programları tercih edebilir?

Yeni sınav sistemine Uzmanlar tepki gösterdi. Uzmanlar öğrencilerin yeterli bilgileri olmadan bazı bölümlere gidebileceklerini söylediler.

6
0

Yeni sınav sistemine Uzmanlar tepki gösterdi. Uzmanlar öğrencilerin yeterli bilgileri olmadan bazı bölümlere gidebileceklerini söylediler.

Türkiye’de milyonlarca öğrencinin bir yüksek öğretim programına girebilmek için her yıl sınav yapılmaktadır. Bu sene sınav sisteminin değişmesinin ardından öğrenci ve velilerin kaygısı arttı. Yeni sınav sistemine ilişkin yerine oturmayan taşlar var.

Yeni sınav sisteminin açıklanması üzerine bazı şeylerin netlik kazanmaması ve birbirleri ile çelişmesi uzmanları da ayağa kaldırdı. TYT ve YKS şeklinde iki sınava tabi tutulacak öğrenciler, girecekleri ilk sınav olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda sadece Türkçe ve Matematik bilgileri ölçülecek. Uzmanlar ilk sınavla bölüme yerleştirilebilecek olan öğrencilerin sözel bilgilerinin yoklanmamasından dolayı tepki gösterdi. Arkeoloji gibi sözel bilgi gerektiren bölümlerde felsefe ve tarih bilgisinin yoklanmamasını çelişki olarak gördüler. 

ÖSYM ve YÖK puan türleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümünden sınava gireceklerin hangi sınava girecekleri belirlenmiştir. Ama sınav sisteminde bazı aksaklıklar vardır. 

Önceki yıllarda yapılan ilk oturum olan YGS’de öğrenciler Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve fen derslerinden sorumluydu. Ancak yeni sistemle öğrenciler sadece Türkçe ve matemati testinden sorumlu olacak. Yani ilk oturuma girecek olan öğrenciler tarih, coğrafya ve felsefe grubu sorularını çözmeyecek. İlk oturumdan geçen öğrenciler ise 2. oturumda alan sınavına tabi tutulacak. Uzmanların söylemine göre coğrafya bilgisi olmadan doktor, felsefe bilgisi olmadan hukukçu yetişecek. 

TM’den sınava giren öğrenciler hangi bölümleri seçebilecekler? Sistemin karışıklığından nasibini alan ara bölümlerden birisidir. Tam olarak netlik kazanmasa da ilk oturumda matematik ve Türkçe testine tabi olan TM öğrencisi, 2. oturumda Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya ve matemati sınavından sorumlu olacak. Bu durumda TM öğrencisi tarih ve felsefe grubu sorularını çözmeyecek. Müzecilik ve Arkeoloji bölümüne gidecek TM öğrencisi tarih ve felsefe bilgisi bilmesi gerekirken bunları bilmeden bu ölümlere yerleşebilecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here