Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

TYT ve YKS’de Müfredat Dışı Soru Sorulur mu?

Yeni üniversitelere giriş sistemi olan TYT ve YKS sistemlerinde müfredat dışı soru sorulacak mı? Prof. Dr. Mahmut Özer açıklıyor.

Yeni üniversitelere giriş sistemi olan TYT ve YKS sistemlerinde müfredat dışı soru sorulacak mı? Prof. Dr. Mahmut Özer açıklıyor.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamalar ile bu yıl liselere giriş sistemi ve üniversitelere giriş sisteminin değiştirildiğini açıklamıştı. Üniversitelere giriş sınavları olan YGS ve LYS sınavlarının yerine artık YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sistemi uygulanacak.

YKS sistemi ile daha yalın bir sınav süreci olacağını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, YGS ve LYS arasındaki zaman fazlalığı öğrencileri strese sokuyordu. Ancak yeni sistem ile haziran ayının bir hafta sonunda yapılacak sınavlar ile öğrenciler sınav stresinden uzaklaşmış olacaklar şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

- Advertisement -

YKS sistemi ile sınavlar şu şekilde gerçekleşecek. Cumartesi günü yapılacak olan sınavda adaylar Temel Yeterlilik Testi sınavına girecekler. Pazar günü ise yapılacak yabancı dil sınavına katılacaklar. Yeni sistem ile baraj puanını aşan öğrenciler ön lisans programları için tercihte bulunabilecekler. 180 ve üzeri puan alan adaylar ise lisans ve önlisans programlarına başvurabilecekler. Ayrıca yeni sistem ile birlikte 200 ve üzeri puan alan adayların sınavları bir sonraki yıl da geçerliliğini koruyacak. 

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamalarda sınavın başlama saatleri hakkında çalıştıklarına değindi. Ayrıca sınavlarda kesinlikle müfredat dışı soru olmayacağını da belirtti. Sınav ücretlerinin 120 Türk Lirası olarak planladıklarını açıkladı. Sınavlar okullar tatile girdikten sonra gerçekleştirilecek. Yeni sistemde bir değişiklikte puan türleri konusunda yapıldı. eski sistemde 18 olan puan türü, YKS sisteminde 4’le sınırlı kalacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.