Ana sayfa Eğitim TYT Ve YKS’de Kaç Açık Uçlu Soru Çıkacak?

TYT Ve YKS’de Kaç Açık Uçlu Soru Çıkacak?

Karşımıza yakın tarihte çıkan yeni üniversite giriş sınavları ile ilgili merak edilen TYT ve YKS'de kaç açık uçlu soru çıkacak sorularına yanıtı yazımızda vereceğiz.

6
0

Karşımıza yakın tarihte çıkan yeni üniversite giriş sınavları ile ilgili merak edilen TYT ve YKS’de kaç açık uçlu soru çıkacak sorularına yanıtı yazımızda vereceğiz.

Türkiye gündemi kısa bir süre önce TEOG sınavının kaldırılması ile birlikte gündeme gelen YGS ve LYS sınavlarına yönelik değişiklik ile çalkalanmıştı. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin geleceğini etkileyecek olan bu kritik değişiklik sonrasında veliler ve öğrenciler ile birlikte öğretmenler de süreci en iyi şekilde kavrayabilmek için çok sayıda soruyu gündeme taşımıştı. Bu sorulardan bir tanesi de uygulamaya konulacak olan TYT ve YKS sınavlarında açık uçlu sorusunun kaç tane olacağıydı. Açık uçlu sınav uygulamasının kesinlik kazanması ile birlikte öğrencilerin aklında uyanan bu sorunun yanıtı ise netlik kazandı.

AÇIK UÇLU SORU SAYISI VE UYGULAMASI

TYT sınavında herhangi bir açık uçlu soru uygulamasının yapılmayacağı bildirilirken, YKS için ise açık uçlu soruların bölümlere dağıtılacağı açıklandı. Toplam soru sayısı içinde oldukça düşük bir orana sahip olan açık uçlu sorular; Matematik testi için 3 adet, Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinde 1’er adet, Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 adet, Coğrafya-1’de 1 adet, Tarih ve Coğrafya-2’de 1’er adet, Felsefe ve Din Kültürü testlerinde ortak olarak 1 adet, Yabancı Dil testinde ise 3 adet açık uçlu soru yer alacak. Kısa cevaplı sorular 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sistemde, yanlış olarak sayılmayacak ve puan götürmeyecek. Açık uçlu sorularda adaylar buldukları doğru yanıtı ilgili alana kodlayacaklar. Böylelikle kısa cevap, cevap kağıdı değerlendirilirken optik okuyucu tarafından değerlendirilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here