Ana sayfa Eğitim TYT ve YKS Sınavlarında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak

TYT ve YKS Sınavlarında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak

Temel Yeterlilik ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili detaylar YÖK Başkanı Saraç tarafından duyuruldu. İşte yeni sınav modelinde sorulacak soru sayıları ve modelle ilgili detaylar.

5
0

Temel Yeterlilik ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili detaylar YÖK Başkanı Saraç tarafından duyuruldu. İşte yeni sınav modelinde sorulacak soru sayıları ve modelle ilgili detaylar.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemi ile ilgili detayları kamuoyuna duyurdu. Saraç, yeni sınav modelinin adının ‘’Yükseköğretim Kurumları Sınavı’’ olduğunu açıkladı.

SINAV OTURUMLARINDA KAÇ SORU SORULACAK?

Adaylar Haziran ayının bir Cumartesi günü Temel Yeterlilik Sınavı’na ve Yükseköğretim Kurumları Sınavında ter dökecek. Temel Yeterlilik Sınavı 40’ar tane Türkçe ve Matematik sorularından oluşmaktadır. Bu sınavda mantıklı soru çözme, akıl yürütme, sayısal ve sözel beceriler ölçülecektir.

İkinci oturumda ise adaylar Edebiyat, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, sorularından sorumlu olacaktır. Adaylar her bölümde 40 soru ile karşı karşıya olacaktır.

Haziran ayında bu iki oturum gerçekleştikten bir gün sonra yani Pazar günü Yabancı Dil sınavı yapılacaktır. Adaylara bu sınavda toplam 80 soru sorulacaktır. Yabancı dil sınavı ise tek oturumda tamamlanacaktır.

BÜTÜN ADAYLARIN TYT SINAVINA GİRMESİ ZORUNLUDUR

Üniversite tercihi yapacak olan bütün adayların Temel Yeterlilik Sınavına girmesi zorunludur. Aynı zamanda, geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi yine baraj puan uygulaması yapılacaktır. Lisans bölümlerinde tercih yapacak olan adayların 150’den daha yüksek puan alması gerekmektedir.

4 yıllık (lisans) bölümlerinde tercih yapmak isteyenlerin ise TYT’de 180’in üzerinde puan alması gerekmektedir.

Temel Yeterlilik Sınavı’nda 200’ün üzerinde puan alan adaylar bir sonraki yılda da aynı puanı kullanabileceklerdir.

İsteyen adaylar bütün sınavlara girebilme hakkına sahiptir. Yani öğrencinin lisede eğitim gördüğü bölüme bakılmaksızın tercih yapılabilecek, puan kesintisi olmayacaktır.

SINAV SÜRELERİ HENÜZ BELİRLİ DEĞİL

Sınav oturumlarının süresi henüz açıklanmadı. YGS’de adaylar her soru için sadece 1 dakika süreye sahipti. Ancak yeni sınav sisteminde adayların soru başına daha fazla süre ayırabileceği belirtiliyor. Bu anlamda eğitim bilimcilerden görüş alınacağını ve adayları rahatlatmanın esas alınacağı ifade edildi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here