Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

TYT sorularının içeriği ve müfredatında değişiklik var mıdır?

Yeni sınav sistemine geçilmesi ile öğrencilerin hangi soru içerikleri ile karşılaşacağı konuşulmaya başlandı. TYT’de öğrencinin temel Türkçe ve matematik bilgileri ölçülecek.

Yeni sınav sistemine geçilmesi ile öğrencilerin hangi soru içerikleri ile karşılaşacağı konuşulmaya başlandı. TYT’de öğrencinin temel Türkçe ve matematik bilgileri ölçülecek.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sınav sistemine ilişkin yapmış olduğu açıklamalarla eski sistem tamamen kalkmış ve yerini yeni sınav sisteme bırakmıştır. 

Yeni sınav sistemi hazırlanırken öğrencilerin zorlanmaması için soruların daha yalın, anlaşılır olmasına özen göstermekle birlikte, temel yeterliliklerini ön plana çıkararak mesleki eğitime özandirmek amaçlanmıştır. Öğrencilerin bu sınav sistemiyle ünivrsiteye girmeleri kolaylaşmış aynı zamanda öğrencilerin üzerindeki sınav kaygısı ve baskısı azalmıştır. 

- Advertisement -

Öğrenciler yeni sınav sisteminde ilk olarak yeterliliğinin ölçüldüğü TYT‘ne tabi tutulacak. Bu sınav da eski sistemler gibi baraj sistemi uygulaması mevcuttur. 150 barajını geçen ünivesiteye gidebilecek. Ancak 2. oturum olan YKS’e girebilmek için öğrencinin 180 alması gerekecektir. 

TYT, adayların sözel ve sayısal bilgilerini ölçme amaçlı uygulanmaktadır. Tükçe ve matemtik testlerinden oluşacak sorular toplamda 80 adet sorudan oluşmaktadır. Bu sorulardan 40’ı Türkçe, 40’ı matematiktir. 

TYT’de hangi konulardan soru çıkacağını ve neyi ölçek istediklerie ilişkin sorular öğrencilerin kafasını karıştırmıştır. lk sınavda Türkçe ve matematikten girecekleri sınavda Türkçe’de ölçmek istedikleri temel beceri ve çıkacak soular; Türkçeyi doğru kullanmakla birlikte okuduğunu ve anladığını yorumlama becerisine kavuşmuş olma, öğencinin kelime hazinesini geliştirmekle birlikte kelime hazinesini ölçmek, temel cümle bilgisi ile imla kurallarının doğru kullanımını kavratmak. Matematikte ölmek istedikleri beceriler ise; Temel matematik kurallarını kavramakla birlikte kavraan kurallarla işlem yapabilme yeteneğine kavuşturmak, matematiğe dair öğrenmiş olduğu bilgilerle soyut işlem becerisi kaandırabilme, temal matematik işlemlerini gündeli hayatta kullanabilme özelliği kazandırma amaçlı olarak sınav sistemine ilişkin kazanımlar bu şekilde belirlenmiştir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.