Ana sayfa Eğitim Türkçe ve Matematik Soruları Hangi Sınıf Müfredatından Sorulacak? YKS Uygulamaları Detayları

Türkçe ve Matematik Soruları Hangi Sınıf Müfredatından Sorulacak? YKS Uygulamaları Detayları

Yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile yeni sınav döneminde bazı değişiklikler uygulamaya konulacak. Türkçe ve Matematik testleri nasıl oluşturulacak? Detaylı bilgi içeriğimizde yer almaktadır.

9
0

Yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile yeni sınav döneminde bazı değişiklikler uygulamaya konulacak. Türkçe ve Matematik testleri nasıl oluşturulacak? Detaylı bilgi içeriğimizde yer almaktadır.

2018 yılı itibari ile uygulamaya konulacak olan yeni sınav sistemi ile birçok değişiklik yapılacak. Özellikle sınav yörüngelerinde büyük bir değişiklik söz konusu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde yeni sınav sistemi ve içeriği hakkında detaylı bir açıklama yapmıştı. 15 dakika kuralının kaldırılmasının ardından, sınav ücretlerinin 120 Türk Lirasına düşürüldüğü, tercih yaparken ödenen ücretlerin kaldırıldığını belirtmişti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç bu sabah bir basın toplantısına katılım göstererek üniversiteye giriş sınavının isminde bir değişikliğin söz konusu olduğunu belirtti. Yeni sınav döneminin isminin “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” olarak belirlendiği ve yeni sistemde ile söz konusu olan değişiklikler hakkında bir bilgilendirme yaptı.

Yeni sistemin var olan sistemle pek bir farkı olmadığını, merkezi yöntemle yapılmakta olan sınav dahilinde alınan puanların belirlenmesi ve öğrenim kurumlarına yerleştirme ilkeleri baz alınıyor. Bir önceki sınav sisteminden farkı ise öğrenciler 18 puan yerine 5 puan türü ile tercihlerini yapabilecekler. Yeni sınav yörüngelerinde Türkçe ve Matematik testlerinin ağırlık kazandığı belirtiliyor. Ayrıca Türkçe ve Matematik derslerine ait testler “Temel Yetenek Testi” başlığı altında toplanacak ve buna bağlı olarak sorular içerecek.

BBC Türkçe’ye katılarak konuşma yapan Alattin Dinçer, yeni sınav sistemlerinin eğitimsel sorunları çözmediğini dile getirdi.”Okullar arası eşitliğin sağlanamadığını ve ekonomik anlamda öğrencilere eğitimsel bir ayrım yapılıyor. Ayrıca sunulmakta güçlük çekilen fırsat eşitliği de büyük bir sorun oluşturuyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here