Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Trafikten men cezası nedir, nasıl kaldırılır?

Araç sürücüleri hangi durumlarda trafikten men edilir, trafikten men edilen sürücü yeniden trafiğe çıkabilir mi, trafiğe çıkmaya elverişli olmak için gerekenler nelerdir? Merak edilen bu sorulara ve daha fazlasına içeriğimizde.

Araç sürücüleri hangi durumlarda trafikten men edilir, trafikten men edilen sürücü yeniden trafiğe çıkabilir mi, trafiğe çıkmaya elverişli olmak için gerekenler nelerdir? Merak edilen bu sorulara ve daha fazlasına içeriğimizde.

Trafikte güvenliğin sağlanabilmesi ve yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem alma mahiyeti taşıyan birtakım kanuni düzenlemeler vardır. Devletin bu noktada araç sürücülerine uyguladığı en büyük ceza trafikten men cezasıdır. Bu ceza, kişinin kuralları hiçe sayması, eksik belgeyle trafikte bulunması, alkollü araç kullanması durumunda verilir. Ancak bu cezanın verilebilmesi için aynı kişinin hataları defalarca yapması, kamu düzenini göz önünde bulundurmaması halinde verilir.

Şoförlerin trafiğe çıkabilmeye elverişli olması, renk körü olmaması ve büyük psikolojik problemler yaşamaması gerekmektedir. Bu durumlarda görevliler kişiyi trafikten men etmektedir. Bu durumda da kişinin aracıyla ilgili olan bütün evraklarına ve hatta aracına el konulur.

Trafikten Men Cezası Ne Tür Durumlarda Verilir?

Trafikten men cezası verilebilmesi yasal çerçevelerle belirlenmiş ve sınırlandırılmıştır. Peki bu kural ve kaideler hangi durumları kapsamaktadır?

Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemek,

Tescilli araçları satın veya devir alarak, 1 ay içerisinde kendi adlarına tescil belgesi almamak,

Servis freni, araç lastikleri, yakını ve uzağı gösteren ışıkları, fren sistemi eksik, bozuk yahut teknik şartlara aykırılığı bulunan araçlarla trafiğe çıkmak,

Trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atacak, görüş açısını zorlayacak detayları olan, duman veya gürültü çıkaran araçlar kullanmak,

Taşıma sınırını aşacak şekilde yükleme yapmak,

Tehlikeli ve zararlı maddeleri gerekli izin ve tedbirleri almadan taşımak,

Özel izin gerektiren eşyaları izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak,

Yük nakli yapılan araçlara, azami toplam ağırlıklarının üzerinde yükleme yaptırmak,

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan kara yoluna çıkarmak,

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak,

Resmi olmayan araçların devlet malı araçlarına ait plaka renginde olması,

Tescilsiz olduğu halde geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan trafiğe çıkarmak,

Her araçta bulunması gereken ve mecburi olan (çalışma yerini ve şeklini, kapasite ile diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi) işaretleri bulundurmamak,

Araç muayenesini yaptırmamış olmak,

Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacının dışında kullanılması ,

Belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırlarında ticari amaçlı yolcu taşımak.

İşareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak gibi faaliyetlerde bulunanlar trafikten men edilir.

Trafikten Men Edilen Kişi Affedilebilir mi?

Trafikte alabileceği en ağır cezayı almış olan kişilerin araçlarıyla yeniden trafiğe çıkabilmesi için cezayı kaldırması gerekmektedir. Bunun için eğer varsa, daha önce görevliler tarafından yazılan bütün trafik cezaları ve otopark ücretleri eksiksiz olarak ödenmelidir. Bir sonraki adımda ise kişi trafik tescil şubelerine müracaatta bulunmalıdır. Kurumun uygun görmesi halinde kişinin hakkında verilmiş olan trafikten men kararı kaldırılabilir. Trafikten men edilmiş kişiye konulan hükmün kaldırılması halinde yeniden trafiğe elverişli olma hakkı tanınabilir.

Trafikten Men Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç alım satımlarından önce kişiler trafikten men cezasını sorgulamalıdır. Geçtiğimiz birkaç yıla kadar trafikten men cezası sorgulaması T.C. kimlik numara ve plaka bilgileriyle sorgulanabilmekteydi. Ancak bu işlemin herkes tarafından kolaylıkla yapılabiliyor olması sebebiyle bu hüküm kaldırıldı. Sorgulama işleminin bu kadar kolay olması aynı zamanda birçok dolandırıcılık suçlarının yaygınlaşmasına da sebep olmuştu. Şimdilerde ise son düzenlemeyle bu bilgi sadece noterlikler üzerinden alınabilmektedir. Bilgiyi edinmek isteyen kişi notere müracaat ederek araçtan men cezası alınıp alınmadığını öğrenebilir.

Trafikten men edilmiş olan araçlar, kişi trafikle ilgili ödemesi gereken bütün tutarları ödeyene ve trafiğe elverişli olana kadar otoparkta tutulur. Otoparktaki günlük ücret ise sürücüden tek seferde tahsis edilmektedir. Trafik sigortası kişinin trafikten men edilmesine sebep olabilecek davranışlardandır. Bunun yanında araç muayenesinin aksatılması ve birtakım zararlı maddelerle trafikte bulunmak kişinin ehliyetine el koyulmasına da sebep olabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.