Ana sayfa Eğitim Tercihler İçin Ödenen 15 TL Uygulaması Kalkacak mı? Değişiklik Bekleniyor

Tercihler İçin Ödenen 15 TL Uygulaması Kalkacak mı? Değişiklik Bekleniyor

ÖSYM tarafından yapılan açıklamalarda yeni sınav döneminde sınav yönergelerinde değişiklik uygulanacak. 15 dakika kuralının ardından tercih dönemlerinde ödenen 15 TL uygulamasında da değişiklik talep ediliyor.

6
0

ÖSYM tarafından yapılan açıklamalarda yeni sınav döneminde sınav yönergelerinde değişiklik uygulanacak. 15 dakika kuralının ardından tercih dönemlerinde ödenen 15 TL uygulamasında da değişiklik talep ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanı Mahmut Özer, üniversiteye geçil aşamasındaki öğrencilerin girecek oldukları sınavlarda değişiklik söz konusu olduğunu açıklamıştı. 2018 yılı ile birlikte yürürlüğe konulacak yeni sistem, üniversiteye geçecek olan öğrencilerin geçtiğimiz yıllarda oldukça fazla bir stres duygularına kapılmaları ve istenilen başarının elde edilememesi gibi durumları göz önüne alarak öğrenciler için kolaylık sağlayabilecek bir sistem olduğu ileri sürüldü.

Üniversiteye Giriş Sınavında Uygulanan 15 Dakika Kuralı Kaldırıldı

Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanan 15 dakika kuralı sınav yönergelerinden kaldırıldı. Yani sınava girecek aday öğrencilerin sınav saati olan 10:00’dan 15 dakika öncesinde sınav merkezinde olmaları gerekmekteydi. Fakat bu uygulamanın başarısız olması ve aday öğrencilerin sınav saatine yetişmek konusunda sorun yaşamaları, üniversite hayallerinin yıkılmasına neden olmuştu. Aynı zamanda ilk kez Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda uygulanan bu kural diğer tüm sınavlarda geçerlilik kazanmıştı. Bu durum göz önüne alarak ilk yapılan değişiklik 15 dakika kuralının kaldırılması ile sonuçlandı.

Aynı zamanda sınav ücretlerinde de düzenleme yapıldı. İki oturum olarak yapılması planlanan sınavların toplam ücreti 120 Türk Lirası olarak belirlendi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile 15 dakika kuralı kaldırılmıştı. Yeni yıl ile uygulamaya konulacak olan yeni sınav sistemi dahilinde aday öğrencilerden tercih yaptıkları esnada talep edilen 15 Türk Lirasının da uygulamadan kaldırılması yönünde talepler var. Bu taleplerinde değerlendirilmeye alınması gerektiği ve birçok kesim tarafından olumlu sonuçlanabileceği yönünde söylemler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here