Ana sayfa Eğitim Temel Yeterlilik Testi Hakkında Detaylı Bilgiler

Temel Yeterlilik Testi Hakkında Detaylı Bilgiler

2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulamaya konacak olan yeni sınav sisteminde ilk oturumdaki gerçekleştirilecek olan Temel Yeterlilik Testi'nde adaylar Türkçe ve matematik sorularına tabi tutulacak.

3
0

2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulamaya konacak olan yeni sınav sisteminde ilk oturumdaki gerçekleştirilecek olan Temel Yeterlilik Testi’nde adaylar Türkçe ve matematik sorularına tabi tutulacak.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı basın açıklaması ile 2017-2018 yılında ilk kez uygulamaya konulacak olan üniversite giriş sistemine dair açıklamalarda bulundu. Saraç’ın açıklamalarına göre, yeni sınav sisteminin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı; yani kısa adı ile YKS… Toplamda 3 oturumdan oluşacak olan yeni sınav sisteminde adaylar ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi’ne tabi tutulacak. 

Temel Yeterlilik Testi (TYT) nedir?

Temel Yeterlilik Testi, yeni dönemde adaylar için hazırlanmış ilk oturum sınavının adıdır. Bu sınavda öğrenciler, yalnızca Türkçe ve matematik sorularını cevaplayacaklar. Toplam 40 Türkçe ve 40 matematik sorusundan oluşacak testte, her bir branş TYT puanını %50 oranında etkileyecek. TYT’nin genel puana etki oranı ise %40.

Haziran ayında gerçekleşecek olan yeni sınavda öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi’ne ilk oturumda yani cumartesi günü sabah saatlerinde girecekler.

Temel Yeterlilik Testi’nde hangi konular çıkacak?

Yeni sistemde TYT adı ile bilinen sınav, eski sistemdeki Yükseköğretime Giriş Sınavı yani YGS olarak bilinen sınav ile eş değer olacak. YGS’de Türkçe ve matematik dersleri için geçerli olan konular, bu sistemde TYT oturumunda geçerliliğini koruyacak.

TYT baraj puanları kaç olarak ayarlandı?

Bir önceki sınav sisteminde geçerli olan baraj puanları 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulamaya konacak olan yeni sınav sisteminde de geçerli olacak. Üniversitelerin lisans programlarına yerleşmeyi hedefleyen adaylardan en az 180 puan almaları beklenirken önlisans programlarında baraj puanı 150 olacak. 

Yeni sınav sisteminde uygulamaya konulan bir yenilik ise şu şekilde olacak: TYT sınavında 200 ve üzeri puan alan adayların puanları bir sonraki yılda da geçerli olacak. Yani 200 üzeri bir puan almış öğrenci, istemediği takdirde bir sonraki sene tekrar Temel Yeterlilik Testi’ne girmek zorunda olmayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here