Ana sayfa Eğitim Temel Yeterlilik Sınavı ne demek? TYS Sınav sistemine ilişkin detaylar

Temel Yeterlilik Sınavı ne demek? TYS Sınav sistemine ilişkin detaylar

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıklamaları ile sınav sisteminin değiştiği resmiyet kazandı. Yeni sınav sisteminde TYS ve YKS geliyor. Öğrencilerin temel yeterliliklerinin ölçüleceği sınav 2 oturum halinde olacak.

5
0

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamaları ile sınav sisteminin değiştiği resmiyet kazandı. Yeni sınav sisteminde TYS ve YKS geliyor. Öğrencilerin temel yeterliliklerinin ölçüleceği sınav 2 oturum halinde olacak.

Türkiye’de milyonlarca genç bir lisans programına yerleşebilmek için sınava tabi tutulmaktadır. Son zamanlarda gündeme gelen sınav sistemi değişecek mi, değişmeyecek mi; yerine hangi sınav sistemi gelecek,  bu durum bizi nasıl etkileyecek diye stres ve sıkıntının içindeydiler. Tüm öğrenci ve velilerin gözü YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yapacağı açıklmadaydı. Yekta Saraç Perşembe günü yaptığı açıklama ile sınavın akıbeti netleşti. Sınav sistemi değişti!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınav siseminin değiştiğini söyleyerek beklenen sınava dair sorulara cevap verdi. Sınav sisteminin nasıl olacağı konuşuldu. Eski sınav sistemi kalkıyor yerine TYS geliyor. TYS, Temel Yeterlilik Sınavı demek. Yine iki oturum halinde gerçekleşecek sınavda ilk oturumdaki YGS’nin yerini TYS alıyor. 2 oturum halinde gerçekleşecek sınav haziranın herhangi belirlenen bir haftasonunda yapılacak. Öğrenciler sınava 2 gün art arda 2 oturum halinde girecekler.

Peki TYS nedir?

TYS açılım olarak Temel Yeterlilik Sınavı demektir. 2 oturumda gerçekleşecek sınavın ilk oturumunu YGS yerine TYS yapılarak öğrenci sınava tabi tutulacaktır. Temel Yeterlilik Sınavı’nda öğrenciler Temel Türkçe ve Temel Matematik testlerinden sorular çözecekler.  Soru sayıları da belli oldu. Türkçe 40 soru matematik 40 soru olmak üzere Cumartesi sabahı 80 soruluk bir sınava girecekler. Puan ağırlığı ise iki ders için %50 olarak belirledi. İlk sınavın %40’ı alınacak. TYS için önlisans programından yararlanmak isteyen öğrenciler 150 barajını aşması gerekecek. Öğrenci 2. sınava girebilmek için ise 180 barajını aşması gerekecek. İkinci sınav YKS’dir.

YKS nedir?

Daha önceki sistemde LYS olarak bilinmekteydi. Sayısal, sözel, eşitağırlık ve dil çıkışlıların girdiği sınav bölümlere göre testlere tabi tutulacak. Bu sınav Cumartesi öğleden sonra yapılacak. Ancak dilden sınava girecek öğrenciler pazar sabahı sınava girecekler. 2. oturum 4 testten oluşacak ve yine bu 4 testtin soru dağılımı 40 adettir. 

TYS’den 200 barajını aşanlar gelecek sene de bu puanı kullanabilecekler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here