Ana sayfa Sağlık Telomer Tedavisi Nasıl Yapılır, Telomer Tedavisi Nedir?

Telomer Tedavisi Nasıl Yapılır, Telomer Tedavisi Nedir?

Ünlü sanatçı Sertap Erener ile hayatımıza giren, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Telomer Tedavisi, biyolojik yaşı durdurarak, yaşam ömrünü uzatmaya yönelik yapılan bir tedavi yöntemidir.

6
0

Ünlü sanatçı Sertap Erener ile hayatımıza giren, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Telomer Tedavisi, biyolojik yaşı durdurarak, yaşam ömrünü uzatmaya yönelik yapılan bir tedavi yöntemidir.

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz, ünlü şarkıcı Sertap Erener’in tedavisini gördüğü Telomer Tedavisi, biyoloji yaşı durdurarak, yaşam ömrünü uzatmaya yönelik yapılan bir tedavi yöntemidir.

TELOMER NEDİR ?

Telomer, ökaryotik doğrusal kromozomların uçlarında bulunan, herhangi bir gen kodlamayan, özelleşmiş heterokromatin yapılarıdır. Telomerlerin varlığı, kromozomların uçlarının rastgele çift zincir DNA kırılmalarından koruyarak istenmeyen kromozom uçlarının birleşmesinden ya da kromozomu nükleolitik parçalanmadan korur. Kromozomların bu fiziksel korunmasının dışında, ökaryotik telomerleri, kromatin organizasyonu, kromozomların replikasyonu ve hücre çoğalması gibi önemli hücresel görevleri vardır.

TELOMER TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Genelde 30 yaşından sonra uygulanan telomer tedavisi, kişinin hücre kromozomlarında bulunan ve telomer adı verilen sarmalın kısalmasını önlemek veya uzatmaya çalışmak anlamına geliyor. Sertab Erener’in deyimiyle, “Ayakkabı bağcıklarının ucundaki koruyucu plastik” gibi bir görevleri var.Her hücre döngüsünde biraz daha kısalıyor. Bu durum da hücre bölünme sayısını kısıtlıyor. Yani hücre yenilenme hızı ve sayısı düşüyor ve yaşlanma dediğimiz durum gerçekleşiyor. Yapılan son araştırmalar hızlı yaşlanma, düzensiz hücre çoğalmaları ve kanserin telomerle ilişkisini ortaya koyuyor. İşte telomer tedavisi olarak bilinen yöntem, telomerlerin kısalmasını önlemeyi hedefliyor. Amaçlanan şey; biyolojik saati tersine çevirmek. Bahsedilen telomer tedavisi ilacı, bitkisel besin desteği olarak geçiyor ve bilimsel olarak henüz kanıtlanmış bir etkisi yok. Telomer kısalmasını önlemek için anti-aging özelliği olan yiyecekler, C,D, E vitaminleri, Omega 3, sigara, alkol, stres, depresyondan uzak durma ve hareketli yaşam gibi aslında sağlıklı yaşam için gerekli olan temel prensipler işe yarıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here